Medeniy ayat

Музей Ларишес создаст более 100 сельских галерей

Музей Ларишес начал реализовывать проект «История заговорила», одним из направлений которого является создание в крымских селах и поселках галерей, состоящих из репродукций гравюр и литографий по истории Крыма, оригиналы которых находятся в фондах музея Ларишес. Другим направлением проекта является украшение крымских школ репродукциями гравюр из коллекции Ларишес.

Tuvğan tilim! Ana tilim! Kene yaşa! edebiy-bediiy teatrleştirilgen programma seyircilerni tüşüncege daldırdı

Ana tilimiz halqımıznıñ ruhiy baylığıdır. Onıñ inkişafı millet olaraq saqlanıp qalmaq meselesinde esas yer tuta. Şu sebepten ana tili problemi diger müim meselelernen bir sırada tura.

Mart 31 künü Qırımtatar akademik milliy-drama teatrimizde "Tuvğan tilim! Ana tilim! Kene yaşa!" adlı edebiy-bediiy teatrleştirilgen programma olıp keçti. Bu programmanı Milliy Meclisniñ qoltutuvınen "Qardaşlıq" cemaat teşkilâtı, "Maarifçi" birleşmesiniñ yaşlar bölügi, Qırımtatar akademik muzıkalı-drama teatri teşkilâtlandırdı.

Ana tilim - milletimniñ canıdır

Bağçasaraydaki 5-nci umumtasil mektebinde bir çoq çeşit tedbirler keçirile.

Dünyanı teatr qurtarır

Cenap azretleri teatr aqqında o dünyağa kelgenden berli ne qadar medhiyeler oqulsa da, olar ep bir onıñ aqiqiy mücizesini açıp köstermege acizler.

Yuqarı Qaralez pelvanı

"Qırım"nıñ 21-fevral 2009 s. sanında ürmetli Hayri oca Keldametniñ Qırım küreşçileri aqqında maqaleni oqup, çoq tesirlendim.

Milliy müzeyimizge qıymetli eksponatlar berildi

Bizim Qırımtatar sanat müzeyi içün er bir yañı eksponat - milliy variyetimizniñ degerli bir parçaçığıdır.

"Qırım - menim Vatanım" konkursına yekün çekildi

Er yıl Qırım Tasil ve ilim nazirligi mektepler arasında "Tuvğan til eñ qıymetli barlığımız ve onıñ zenginligi bitmez-tükenmezdir" adlı festival ötkere.

Türkşınaslıq ve şarqşınaslıqnıñ müim meseleleri

Şu mevzuda mart 20-23 künleri Tavriya milliy universitetinde keçirilgen IV halqara ilmiy-ameliy konferentsiya  bu sefer  türkşınaslıq ve şarqşınaslıq iliminde büy&uu

Edebiy sözge meraqnı arttırmaq içün. Studentler yazıcı Nuzet Ümerovnen körüştiler.

Mart 18-de Tavriya milliy universitetitiñ qırımtatar ve şarq filologiyası fakultetinde zemaneviy nazik lirik ve nesirci Nuzet Ümerovnen körüşüv teşkil etildi.

"El-ele" qaytıp kele

2001 senesi mart ayında Krım kanalında kösterilip başlanğan "El-ele" muzıkalı-eglendirici programması seyircilerniñ sevgisini qazanıp, onıñ bir çoq mühlisle

Работает на Drupal, система с открытым исходным кодом.