Dünyanı teatr qurtarır

Cenap azretleri teatr aqqında o dünyağa kelgenden berli ne qadar medhiyeler oqulsa da, olar ep bir onıñ aqiqiy mücizesini açıp köstermege acizler. O ayrıca bir alem, onıñ öz qanunları, öz ükümdarları, öz qulları bar. Er sene martnıñ soñunda Halqara teatr kününde qırımlı teatr  artistleri de Qırımtatar akademik muzıkalı drama teatrine toplanıp, bir-birlerini ha­yırlaylar, vazifedar şahıslarnıñ bazıda samimiy, bazıda can sıqıcı selâmlav sözlerini diñleyler ve aqlı qazanılğan mukâfatlarnı alalar.

Yüksek mukâfatlarğa taqdim etilgenler arasında bizim  qırımtatar artistlerimiz de az degil.  Qırımtatar akademik muzıkalı drama teatriniñ artistlerinden  Çalbanov Qırımda nam qazanğan artist unvanına, Qırım Nazirler şurasınıñ Fahriy yarlığına  Fatma Asanova,  Ukraina Prezidentiniñ Qırımdaki daimiy vekiliniñ Teşekkürnamesine  Münir Ablayev, Lenure Mustafayeva, Qırım Medeniyet nazirliginiñ Fahriy yarlığına Ayşe Ablayeva, Ukraina muzıkalı teatriniñ artisti Zarema Mecitova ve digerleri taqdim etildiler.

Keçken sene Eşref Şemi-zadeniñ "Aslıhan" destanınıñ sanalaştırılması teatrimizniñ ömürinde parlaq bir vaqia oldı. Spektaklde baş rolni icra etken Ellina Mustafayeva "Birinci planlı eñ yahşı qadın rolü" nominatsiyasında  mukâfatnı, spektaklni sanalaştırğan rejissör Rinat Bektaşev "Eñ yahşı rejissör" nominatsiyasında mukâfatlarnı qazandılar.

Tantanalı tedbir belli telejurnalist Arzı Selimova cenkten evelki teatrimizniñ artistkası, meşur Nalbandovlar sülâlesiniñ istidatlı vekili doqsan yaşlı Saniye apte Nalbandova aq­qındaki levhanı  gürdeli elçırpmalarnen, levhanıñ sanağa köterilgen baş qaramanı "Teatr qartı" (Stareyşina teatra) nominatsiyasınıñ ğalibi Saniye apteni ise ayaq üstünde alğışlarnen qarşıladılar. Müteber artistkamıznı Sanağa ozğar­ğan "Maarifçi" birleşmesiniñ azası Beyi İlyasova teatr salonındaki bütün artistlerni Milliy Meclisniñ medeniyet ve maarif idaresi adından samimiy hayırlap,   dünyanı güzellik qurtarğanı er keske belli, lâkin bu işni ondan da ziyade teatr becergenini qayd etip, artistlerniñ ayaqları astına çeçekler qoydı.

İşte, mart 30 künü milliy teatrimizde Melpomena azretleriniñ sadıq qulları adına çoq güzel  sözler, şeñ külkü, yırlar ve şa­qalar  yañğıradı. Vivat, teatr, vivat!

Zera BEKİROVA


Yañı Dünya gazetasından alınğan: http://www.yanidunya.org/?p=1693

Drupal tarafından desteklenir. Drupal,açık kaynak kodlu bir içerik yönetim sistemidir