Avdet

Syndicate content
Updated: 7 hours 38 min ago

Bir aftadan Qırımda avalar suvuycaq

Mon, 16/10/2017 - 23:36

Bu aftanıñ soñuna qadar, Qırım yarımadsında sıcaq ava saqlanıp qalacaq. Yağanaqlar beklenilmey.

Ava arareti kündüz +18 +23 derecege qadar qızacaq, gece ise + 13 derece olması tahmin etile.

Suvuq avalar ise, kelecek aftanıñ ortalarında beklenile. Çünki frontal sıñırlar, Qırımdan keçecekler, dep haber ete «Argumentı nedeli – Krım».

«O vaqıt yağmurlar başlaycaq, avalar bayağı suvuycaq. Oktȃbrniñ soñunda ise ava arareti 15 dereceden aşada olacaq. Kerçek, bulutlı küz başlanacaq», – dedi Qırım Gidromet merkeziniñ başlığı Tatyana Lübetskaya.

Qayd etemiz, evlerni qızdırma zamanı, tek ava arareti bir qaç kün içinde +8 derecede turğan soñ başlanacaq.

İçtimaiy ağlarda FacebookVkontakteOdnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız.

 

Rusiye mahkemesi Telegramnı, FSBğa malümat bermege red etkeni sebebinden para cezasına oğrattı

Mon, 16/10/2017 - 23:23

Moskvadaki Meşan rayon mahkemesi Telegramnı 800 biñ ruble cezasına oğrattı. Bunıñ da sebebi, FSB tarafından insanlarnıñ messajlarını açmağa talap etken zamanında,  Telegramnıñ red etmesidir.

Bu aqta Radio Svoboda bildire.

Telegram temsilcilerinde mahkeme qararına apelȃtsiya bermek içün 10 kün bar. Eger de bu qarar qanun boyunca doğru deseler, Telegramda FSBğa anahtarnı bermesi içün 15 kün olacaq.

Eger de, şu 15 künni içinde, messencer anahtarlarnı bermese, Rusiyede Telegram qapatılacaq.

Hatırlatamız, daa yaz aylarında Aleksandr Jarov,Telegramnıñ qapatılması aqqında aytqan edi.

Birazdan ise, Telegram messenceri, bloknı aylanıp keçmek içün «Söz serbestligi», degen yañılıqnı uydurıp çıqtılar.

Avdet haber etkenine köre, 2013 senesine qadar, Durov Rusiede yerleşken «VKontakte» içtimayi ağına reberlik yapa edi. Durovnı endi, bir qaç kereler aytqanına köre, Telegram parol anahtarlarını, ne çeşit ükümet akimiyetine, ne de başqa birileerine teslim etecek.

İçtimaiy ağlarda FacebookVkontakteOdnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız.

Türkiye Qırımdan kelgen gemilerge öz limanlarını qapattı

Mon, 16/10/2017 - 23:19

Türkiyeniñ ticariy – sanayı palatasınıñ, gemicilik işleri boyunca bölüginiñ reberleri, butün deñiz alıp keçmeleri ve liman biznesi ile oğraşqanlarğa, «Qırım ve Qara deñiz regionında gemi keçmeleriniñ belli bir quraları», dep adlandırılğan mektüp yolladılar.

Türk limanlarına, deñiz agentlerine, deñiz boyu keçmeler azırlağan kompaniyalarğa ve gemi saiplerine, resmiy şekilde «Qırımdan ve onıñ limanlarından kelgen gemiler, Türkiyege keçirilmey, ve mından da Qırımğa taraf ketalmay» haber etile.

Ondan da başqa, qattı nezaret sisteması kirsetile.

«Nezaret devamında gemilerniñ butün vesiqaları, sonki çıqqan limanı aqqındaki malümatı, yani butünley er şey teşkerilecek».

Böyle nezaret, er bir limannıñ reberleri tarafından şahsiy şekilde keçirile.

Sonki vaqıtları, Türkiyeden çıqqan gemiler, kütleviy şekilde, barıp yetecek yerleri aqqında doğru olmağan malümatlar bildireler. Bu tedbirlerniñ qullanılması ise, Bosfor boylap keçken er bir gemini diqqatnen ile baqıp çıqmaq mümkün olacaq.

İçtimaiy ağlarda FacebookVkontakteOdnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız.

Qırımnıñ Devlet Milletlerara munasebetleri boyunca komitetiniñ reisini istifağa yolladılar

Mon, 16/10/2017 - 23:16

Devlet Milletlerara ve sürgün etilgen grajdanlar munasebetleri boyunca komitetiniñ reisi Zaur Smirnov istifağa ketti.

O, Sergey Aksönovnıñ talabı ile işten boşadı. İstifası aqqında haberni Smirnov tasdıqladı, amma añlatma bermege red etti, dep yaza «Krıminform».

Özüniñ Facebook saifesinde, Aksönov, Smirnovnıñ işini semeresiz, dep adlandırdı.

«Komitet tarafından, milliy siyaset boyunca keçirilgen işler, tek formal şekilni taşıy ediler. Milliy cemaatçılıq ile alȃqalar pek az edi», – dedi Aksönov.

Aksönovnıñ aytqanlarına köre, Qırım sakinleriniñ butün milletleri ile, er kün ve sistem şeklinde işler alıp barılması, vatandaşlarnıñ qabul etilmesi, yarımada bolap iş çıqışları yapılması yerine, tek «iç bir añlam taşımağan bayram tedbirleri» keçirile edi.

İçtimaiy ağlarda FacebookVkontakteOdnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız.

Ressam Ayşe Dere: Resimlerde eñ müimi – olarnıñ manasıdır

Mon, 16/10/2017 - 21:23

Deñiz, qırımtatar manzaraları, cam, grafika, çölmekçilik, divar resimleri – bu episi genç ressam Ayşe Dereniñ öz uslübini saylamağa yardım etken vastalardır. Parlaq Qırım manzaraları, mimarcılığı, dağları ve deñizi – genç ressamnıñ ilham çoqrağıdır.

19 yaşlı Ayşe Dere doğma İçki (Sovetskoye) rayonından. Ayşe balalığından resim yapa edi: muzıkanen meraqlana edi, amma bir vaqıt ressam olurım, dep tüşünmey edi. Qırım Müendislik ve pedagokika universitetinde «ameliy sanat» bölüginde oquğanı, oña ameliy ressamlıqnı ogrenmege yardım etti. Ressamnıñ özü aytqanına köre, onıñ bügünki bilgileri ocaları aşlağan dersleridir.

«Ressamlıq boyunca birinci ocam İgor Taran edi. O meni akademik resimge ogretti, steriotip fikirlerimi qırdı ve icat noqtayi nazarından tüşünmege yardım etti», – dep hatırlay Ayşe.

Cam, grafika, çölmekçilik ressamlıq işlerini yapqanda Ayşe milliy qırımtatar mevzularını işlete. Onıñ aytqanlarına köre, icat etkende mana ve keyf olsa, seyirci bularnı pek duya. Seyircige müellifniñ qalbindeki duygularnı is etmek meraqlı bir şeydir.

«Menim resimlerimde qırımtatar natürmortları, mimarcılığı, örnekleri – olarnıñ episinde renkleri, manaları milliyligimizni taşıy», –  dep qayd ete ressam.

Bugünki künde ressamnıñ bir çoq fikirleri bar. O öz bediy yolunı qıdırmaqta ve bu işte oña vatandaşlarınıñ ve diger millet temsilcileriniñ fikirleri pek müimdir.

Resim icat etkende, ressam, çoqusı vaqıt, boyalarnı biri – biri üstüne qoyma tehnikasını (impastıo) işlete. Ve onıñnen birlikte başqa usullarnı da qullana.

Ayşe birinci balaban bir proyekte iştirak etip, bir çoq qırımtatar ustalarınen tanış oldı ve Qırımnı, qırımtatar medeniyetini özüne başqa taraftan açtı. Bu da «Qırımtatar millet baylığı» degen resimni yañı usulda sızmağa yardım etti.

«Belli bir vaqıtta, menim bu resimim eñ sevimli işlerimden birisi oldı. Çünki mında men, renkler qullanmamda, mimarcılıq abidelerini aks ettirgenimde, öz duyğularımnı bildirmege istegen edim», – dedi Ayşe.

Ondan da başqa, ressam, Avdetnen bir qaç resiminiñ yazma tarihinin de paylaştı.

«Haytarma» (2017) işimni sızğanda men oña tarih, felsefe manalarını aşlamağa tırıştım. Men balalığımdan ana – babamdan ve qartlardan Özbekistan aqqında, onıñ medeniyeti, anda yaşalğan ayat, qıyıncılaqlar, meşaqatlar aqqında eşite edim. Butün bu hatıralar, soylarımnıñ duyğuları maña siñip qalğandır. Ve bu şeyler esasında mende yañı fikirler peyda oldı. Men bir insannıñ obrazını, onıñ ayatınıñ farqlı zamanlarında tasvir etmege tırıştım. Sol taraftan, biz Samarqand zemininde, oynağan qızçıqnı köremiz – bu onıñ balalığı keçken yer. Şeer yarıq ve beyaz renklerde aks olunğandır, bu halqnıñ parlaq kelecegi aqqında ayta. Sağ taraftan – endi buyuk olğan soñ, qaytıp kelgen, tuvğan Bağçasaray şeeri. Mında da renkli ve açıq tüsler işletile. Bu temsiller, qıznıñ içki dünyasını aks ettire. Qaramannıñ obrazı «Haytarma» oynunda açıla. Bu oyun milliy temsilimiz olaraq, keçmiş ve kelecegimiz arasında felsefiy, medeniy bir bağlantı kibi körüne», – dep añlata Ayşe.

Ressamnıñ camdan yasalğan birinci işi «Şarq natürmortı» degen eser edi. Onı Ayşe tiffani vitrajı usulında yasağandır.

Özüniñ sevimli ressamları ve aynı zamanda ocaları, dep Ayşe, Ramiz Netovkinni, Zarema Trasinovanı, İrfan Nafeyevnı, Ayder Abibullayevnı, Abdül Seit Ametovnı, Yelena Kotlȃrnı, Natalya Zolotuhinanı, Sergey Sviridovnı, Valeriy Lukyanenkonı, Con Papperni ve daa bir sıra icatkȃrlarnı saya.

Ressamnıñ fikirine köre, bugünki zamanda qırımtatar sanatı ağır zamanlarnı yaşay.

«Milliy sanatımıznıñ seviyesini, bir yerde genç ve namlı ressamlarnıñ toplağan sergiler, simpoziumlar keçirilmesi kötere bile», – dey Ayşe.

İçtimaiy ağlarda FacebookVkontakteOdnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız.

Bizim tarihimizde oktȃbr ayı

Mon, 16/10/2017 - 21:16

1552 s., 15 oktȃbr künü – Qazan yıqılması. Çatışma bitken soñ, şeerde deşetli qatliam oldı.

1575 s., oktȃbrc ayı – Ukraina kazaklarınıñ atamanı Bogdan Rujinskiy, Or Qapıdan keçip, Qırım yarımadasında balaban viranlar yaptılar.

1579 s., 19 oktȃbr künü – Mehmed II Giray Şirvanğa kirgende, onıñ askerleri Samur özeninde sefevidlerni tar – mar yapalar.

1596 s., 26 oktȃbr – üç kün içünde Kerestets çatışmasında kalğa sultan Feth Giraynıñ arbiyleri Avstriya ordusını uralar ve neticede Osmanlılar ğalebe qazana.

1620 s., 7 oktȃbr künü – Tsetsor cenkinde, qoşulğan türk, bucaq noğayları ve qırırmtatar orduları (Devlet Giray Qalğa sultan komandanlıq yapqan) lehlerni viran eteler.

1656 s., 8 oktȃbr künü – Prostki yanında olğan cenk neticesinde leh – qırımtatar ordusı, şved ve branderburjsk askerleri üstünden ğalebe qazandı.

1668 s., 10 oktȃbr künü – Gayvoron yanında çatışma. Qırımtatarlarnıñ ücümi neticesinde Moskva atlıları mağlübiyetke oğraylar.

1685 s., 1 oktȃbr künü – Boyan yanında cenk. Moldovağa kirgen Leh ordusı, qırımtatar ve türk orduları tarafından toqtatılğan. Eki tarafta balaban coyuqlarğa oğray ve ondan soñ lehler artqa qaytalar.

1695 s., 3 oktȃbr künü – nureddin Şahin Gireyniñ askerleri tarafından Azaq yanında bulunğan Svart arbiyleri yoq etile.

1769 s., 16 oktȃbr – Yekaterina II 2 – nci rus ordusınıñ komandanı P. İ. Panınge emir yolladı. Bu emirg köre, Yekaterina II olıp oturğan cenk erkȃnında qırımtatarlarnı Osmanlı devletinden keri çevirilmesini, mustaqillik almasını ve Rusiye tarafından qol tutulıv olacağı aqqında bildirilmesini istedi.

1777 s., 5  oktȃbr künü – Şagin Giraynıñ şahsiy gvardiyası, Avropadan kelgen deñişmelerge qarşı çıqıp, hanğa isyan köterdiler.

1781 s., küz ayları – Qırımda Rusiyege qarşı çıqışlar başladı, amma rus arbiyleri tarafından bastırıldı.

1886 s., 14 oktȃbr – Bağçasarayda Şefiqa Gasprinskaya doğdı. O «Qırım müsülman qadınlarınıñ İcra komiteti»niñ başı edi. Onıñ adınen müsülman qadın areketleri ve «Alem – i nisvan» – Qadınlar alemi mecmuası bağlıdır. 1917 senesi, Aqmescit qadın ocalar azırlağan oquv yurtuna müdir olaraq saylana. O zamanları, bir sıra qırımtatar qadınlarınıñ adları belli ola. Bu – Zeyneb Amirhan, İlhamiye Tohtar, Nalime Balıç. Şefiqa Gasprinskaya 197 senesi 31 avgust künü Stambulda fevat ete.

1911 s., 1 oktȃbr künü – belli edebiyatçı, qırımtatar medeniyetiniñ erbebı İsmail Otarnıñ doğğanına 100 yıl tola.

1917 s., 1-2 oktȃbr künleri – Müsülma ispolkomı qırımtatar teşkilȃtlarınene toplaşuv keçirdi ve anda Qurultay toplanması aqqında qarar qabul olundı. Qurultay toplanmasına mahsus komissiya tizildi.

1917 s., oktȃbr – noyabr ayları – Tesis toplaşuv ına saylavlar olıp keçti. Mında esserler 52% , Milliy Firqa temsilciler, ve 7 % bolşevikler alğan edi.

1920 s., 20 oktȃbr – Alupkada Sovetler Devletiniñ eki kere qaramanı Amet han Sultan dünyağa keldi.

1921 s., 18 oktȃbr – Bütün Rusiye Merkeziy İcra Komitetiniñ ve Halq komissarlar Şurasınıñ Dekreti boyunca Qırım ASSRı peyda oldı. Bu dekretni M. İ. Kalinin, V. İ. Lenin ve A. Yenukidze imzalağan ediler.

1931 s., 17 oktȃbr künü – Anatoliy Pristavkin (1931 – 2008) dünyağa keldi. «Noçevala tuçka zolotaya…» eseriniñ müellifi (1987 s., «Znamȃ» mecmuası). Bu eser cenk vaqtında Şimaliy Kavkazda olıp keçken deşetlikler aqqındadır. O bir çoq kereler qırımtatar meselesini kotergen insanlardan biri edi. Hrüşövğa, Brejnevge, Kosıginge qırımtatarlarnıñ problemaları aqqında mektüpler yazğan edi.

1935 s., 9 oktȃbr künü – İlya Gabay (1935 – 1973) dünyağa keldi. Belli uquqqoruycı, miting ve qarşı çıquvlar (5.12.1965 s., 22.01.1967 s.) iştirakçisi edi. G. Grigorenko ve A. Kosterin arqalı qırımtatarlarnıñ işlerinde faal şekilde iştirak etken edi. 19.05.1969 s. «sovet quruluşına iftira atqan» degen qabaatı boyunca apis etilgen edi. 1970 seneniñ yanvar ayında, Taşkent şeerinde M. Cemilevden birlikte mahkeme işi alıp barıldı. Taşkent şeer mahkemesi onı Özbekistan cinayi kodeksiniñ 191 – 4 maddesi boyunca üç yıl apiske maküm etti.

1937 s.,  oktȃbr ayı – diniy faaliyeti içün, Aqmescit rayonınıñ «Krasnıy» savhozında Kök Köz köyüniñ imamı aci Abla Kerim qurşunğa tizilgen edi.

1961 s., 10 – 11 oktȃbr künleri – Taşkentte birinci keresi milliy areket faaleri üstünde mahkeme işi olıp keçken edi. Enver Seferov 7 yıl, Şevket Abduramanov 5 yıl apiske maküm etilgen ediler.

1966 s., 21 oktȃbr – çeşit oquv yurtlarından olğan 15 qırımtatar studenti, Taşkentte Şota Rustaveli abidesi yanında, başlarında qara bağlantıları ile, piket tizgen ediler.

1978 s., 15 oktȃbr künü –  SSSR ükümeti 700 sanlı «Qırım vilȃyetinde pasport rejimini daa qattılaştırmaq»  degen qararını qabul etken edi. Bu qanunğa köre, qırımtaatrlarnı Qırımdan daa qolay çıqarmaq mükün edi.

1987 s., oktȃbr ayı – Qırım ASSRnıñ meydanğa kelmesine 66 yıl toluvı munasebetinen, qırımtatarlar yaşağan bütün regionlarda mitingler olıp keçken edi.

1988 s., 6 – 19 oktȃbr künleri – bütün Qırım boyunca mitingler olıp keçe, esas talaplar: qırımtatarlarnı Qırımğa toplı şekilde qaytarılmaları, Qırım ASSRnıñ tiklenmesi, qırımtatarlarnıñ resmiyleştirme, yazılma ve işke yerleştirilmesi olğan eken.

1988 s., 12 – 13 oktȃbr künleri – Lenin rayonında 81,6 biñ adam yaşay, olarnıñ sırasında 483 ayle, yada 1941 insan qırımtatarı. Rayon şurasınıñ deputatları, 1988 senesi, 2533 insannıñ yazılmasına ruhset bere, olardan 576 qırımtatarı ola.

1990 s., 8 oktȃbr künü –  Qırımda birinci «Vatan» adlı, içtimayi – siyasiy ve tarihiy – medeniy mecmua qayd keçe. Baş muarriri Refik Muzafarov ola. Mecmua 1990 senesinden 1994 senesine qadar qırımtatar ve rus tillerinde neşir etile. Mecmuanıñ esas mevzuları qırımtatarlarnıñ etnogenezi, tarihi, medeniyeti kibi mevzularğa bağışlanğan edi.

1990 s., 29 oktȃbr – «Qırım» folklor ansambli meydanğa ketirile.

1990 s., oktȃbr ayı – Qırımnıñ icra komitetinde sürgün olunğan halqlarnıñ meseleleri boyunca Komitet tizile. Onıñ esas işi avdet olğanlarnıñ içtimayi – iqtisadiy meselelerini çezmek edi.

1990 s., oktȃbr – 1991 s., mayıs ayı – qırımtatarlar yaşağan yerlerden: Qırımdan, Ukrainadan, Özbekistandan, Orta Asiyanıñ diger memleketlerinden, Krasnodardan Qurultayğa 255 delegat saylana.

1991 s., oktȃbr ayı – Özbekistan ve Ukraina arasında halqara munasebetler tizilmesi añlaşma imzalana.

1992 s., 2 oktȃbr – Aluştada, Krasnıy Ray degen yerde, Qırım ükümetiniñ emiri boyunca, yer talapları ile çıqqan qırımtatarlarnıñ piket yeleri viran etilgen edi. 26 insan pek köteklenip, belli olmağan tarafqa alıp ketilgen edi.

1992 s., 5 – 6 oktȃbr künleri – Aqmescitte, qırımtatarlarnıñ çoq biñlik mitingi olıp keçe. Bu miting Krasnıy Rayda olıp keçken vaqıyalarğa qarşı edi. Militsiya hadimlerinen çatışmalar oldı. Aqşamğa Aluştada yaqalanğanlar azat etildi.

1993 s., 14 oktȃbr künü – qırımtatarlar şeer ve rayon icra komitetleri aldında, Qırımnıñ parlamentinde qırımtatarlar içün yer ayırılması talabınen mitingler ötkerildi.

1993 s., 14 oktȃbr künü – Qırım Yuqarı Şurasınıñ 14 sessiyasında «Qırım Yuqarı Şurasına keçirilgen saylavlar» qanunına qoşma madelerni qabul etti. Buña köre, qırımtatarlarğa Qırımnıñ parlamentinde, bir saylav müddeti ile 98 yerden 14 yer ayırdı.

İçtimaiy ağlarda FacebookVkontakteOdnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız.

 

Sibir – tatar ertneginiñ pişirilmesi

Sun, 15/10/2017 - 20:53

İçtimaiy ağlarda FacebookVkontakteOdnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız.

İraq elçisi, Qırımda keçirilgen referendumnı «Rusiyeniñ içki işi», dep adlandırdı

Sun, 15/10/2017 - 12:01

Rusiyede İraq elçisi Haydar Mansur Hadi, Qırım qoşulması boyunca keçirilgen referendumnı, Rusiyeniñ içki işi, dep esaplay.

Bu aqta, o, Moskvada keçirilgen press – konferentsiya devamında, Federal haberler agentliginiñ mühbiri, Qırımda olıp keçken referendumğa resmiy Bağdadnıñ yanaşması aqqında bergen sualine cevaplandı.

«Biz Rusiye ile munasebetlerimizni ürmet etemiz. Qırım referendumı – bu Rusiyeniñ içki işi», – dedi İraq elçisi.

Kurdistannıñ mustaqilligi boyunca olıp keçken referendumni Qırımdaki referendumdan paralel keçirmek kerekmey, dedi İraq elçisi.

«Biz devletimizniñ bölünmesine qarşı çıqamız, – dep añlattı elçi. – İraq problemlerge qarşı çıqa. Bu referendum – İraqnı bölünmesine birinci adım».

25 sentȃbr künü İraqtaki Kurdistanda mustaqillik aqqında referendum olıp keçti. Onıñ neticesinde Kurdistannıñ 90% sakini mustaqillikke qol tuttı. Halqara ortalıq bu areketlerge qul tutmadı, atta Amerika Qoşma ştatları, bu referendumnı «vaqıtsız», dep adlandırdı.

İçtimaiy ağlarda FacebookVkontakteOdnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız.

Camala Birleşik Devletleri Teşkilȃtınıñ eyi niyet Elçisi oldı

Sun, 15/10/2017 - 11:59

Camala, insanlarnı satılmasına qarşılıq köstergen eyi niyet Elçisi oldı. O, migratsiya boyunca Halqara teşkilȃtınıñ çoq yıllıq işine qol tutıp, olarnıñ içtimayi reklemasında çıqtı.

Bu aqta  migratsiya boyunca Halqara teşkilȃtınıñ Ukrainadaki Temsilciligi haber ete.

«Ukraina telekanallarında bu reklama 18 oktȃbr künü peyda olacaq. Bu künü Avropada insan ticaretine qarşılıq köstergen kün, dep esapşana. Kanallarda bu reklamadan başqa, «Telüke birden körünmey», degen halqara haberler kompaniyası keçirilecek», – dep haber etile.

Camala qayd etkeni kibi, Ukrainada bir çoq adamlar pek fuqare yaşay, onıñ içün olar qayda olsun, ne şaraitte olsun çalışmağa raılar. Aynı böyle insanlar kölelikke tüşeler. «Ukrinform» bildirgenne köre, er yıl böyle insanlar sayısı arta.

«Bu kompaniya olğan problemanı, elbetteki, çezmez, amma, belkide, Kütleviy haber vastalarını, memurlarnı ve cemaatçılıqnı diqqatını çeker. Eñ esas maqsad – ukrainlilerni haberdar etmektir», – dey yırcı.

İçtimaiy ağlarda FacebookVkontakteOdnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız.

Qırımda şiddetli yel olacağı aqqında bildirile

Sun, 15/10/2017 - 11:06

Fevqulȃde nazirliginiñ Qırımda çalışqan idaresi, yarımada sakinlerini ve musafirlerini şiddetli yel peyda olacağı aqqında tenbiyeley.

Bu haber idareniñ saytında yerleştirilgen.

«Qırımda etraftaki alemni baqqan ve meteorologiya idaresi»niñ haber etkenine köre, 15 oktȃbr künü devamında ve 16 oktȃbrge keçer gecesi, Qırımda şiddetli, saniyede 17 – 22 metr tezliginde esecek, şimaliy – ğarbiy yel olması beklenile.

Gidrometmerkeziniñ saytında bildirilgenine köre, raatlıq künleri Qırım boyunca suvuq Atlantik tsiklonınıñ bir qısımı keçecek.

«Gece ve saba vaqıt – vaqıt yağmur yağacaq. Kündüz ise, yağanaqlar beklenilmey. Ava arareti gece +4 +9, kündüz ise +10 +15 derecede olacaq. Bazarertesi yağanaqlar tahmin etilmey. Kelecek afta ava arareti, kenede +17 +20 derecege qadar qızacaq», – dep bildirile haberde.

İçtimaiy ağlarda FacebookVkontakteOdnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız.

Bütün Qırım boyunca, qırımtatarlarnıñ yaqalanğanlarına qarşı öz başına piketler olıp keçti

Sun, 15/10/2017 - 11:02

Bügün 14 sentȃbr künü, Qırımnıñ bir qaç regionında, qırımtatarlarnıñ kütleviy yaqalanğanlarına qarşı öz başına piketler olıp keçti.

Böyleliknen, tedbirler Sudaqta, Canköyde, Qarasuvbazarda (Belogorsk), Kefede (Feodosiya), Aluştada ve Aqmescitte keçirildi.

Piketke çıqqanlar «Qırımtatarlar terorist degil», «Ballarğa babalarını qaytarıñ», «Qırımtatarlarğa qarşı repressiyalarnı toqtatıñ», degen lozunglar qulandılar.

Kefede beş faal yaqalanğanını, Aqmescitte ise, bir adam yaqalanğanları aqqında aytalar.

Tahminlerge köre, polisler «Qırım müsülmanları – sizniñ qomşularıñız, olar terrorist degil», degen plakatnen turğan Memet Lümanovnı yaqaladılar.

Avdet haber etkeni kibi, 11 oktȃbr künü tintüvler keçirilgen soñ Bağçasarayda bir çoq qırımtatarı yaqalanğan edi.

10 biñden 20 biñ rublege qadar para cezasına, o künü yaqalanğan  doquz faal oğratıldı.

İçtimaiy ağlarda FacebookVkontakteOdnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız.

Şimaliy Koreya, Qırımnı Rusiyeniki, dep tanıdı – Kütleviy haber vastaları

Fri, 13/10/2017 - 12:41

Phenyanda dünya atlası çıqarıldı, anda Qırım Rusiye yeri, dep belgilengen, dep haber etile Koreyadaki Rusiye elçiliginde.

«İlmiy entsiklopediya» degen neşriyat dünyanıñ yañı siyasiy atlasını çıqardı. Anda (240 – 242 ss.) Qırım Rusiye yerleriniñ renklerine boyalanğan. Koreya bu meseleni, Qırımda olıp keçken referendum neticelerinen razı olğanını, ve halqnıñ saylavını ürmet etkenini bildirdi», – denile elçilikniñ haberinde.

Elçiler bildirgenine köre, Koreya bu mesele boyunca Birleşik Devletlerde yapqan çıqışında ayttı. Kuril adaları boyunca da, Koreyada aynı böyle fikirleri, dep aytıla haberde.

İçtimaiy ağlarda FacebookVkontakteOdnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız. 

 

Akimiyet, ne içün Aqmescitniñ bir çoq soqaqları ışıqsız qalğanını añlattı

Fri, 13/10/2017 - 12:38

Aftanıñ başından berli, Qırımnıñ paytahtında soqaqlarnıñ bir qısmında, aqşam saatleri ışıqlar yaqılmay. Yaqın künlerde bu meseleni çezmege vade eteler.

Bu aqta haberni, radio «Sputnik v Krımu» arqalı, şeer memüriyet başınınıñ muavini Segey Krutsük bildirdi.

«Soqaq fenerleri içün lampalar alınmaq kerek, olar episi farqlı. Eki afta içinde vaziyet doğurulır» – dep añlattı Krutsük. Işıq tek merkezde degil de, şeerniñ başqa rayonlarında da yaramay yana.

«Gorsvet» baqqan ağlar episi yahşı alda», – dep qayd etti memur.

İçtimaiy ağlarda FacebookVkontakteOdnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız. 

Yol polis hızmetine vesiqalarnı er yerde ve er kezde teşkermege ruhset ettiler

Fri, 13/10/2017 - 12:36

Arabalarnı statsionar postlardan başqa yerde toqtatılması aqqında, yol polis hadimleri içün, memüriy reglament işke tüşürildi.

Teftişçiler, kenede arabalarını ve mototsıkıllarnı er yerde toqtatma aqlarını aldılar. Bu qanun İçki işler Nazirligi tarafından derc etilgendir. «Kommersant» bildirgenine köre, bu reglamentte bir qaç dane, aydaycılarğa ileride fayda ketire bilecek qısımlar peyda olğan.

Bu reglamentnen bağlı qanun, 664 sanı altında uquqıy haber portalında neşir etilgendir. Bu qanun 2017 senesiniñ 20 oktâbrden çalışıp başlaycaq.

Qabul etilgen vesiqa polis hadimlerine bir quraldır. Kirsetilgen deñişmeleriniñ bir qısmı tehnik harakterini taşıydır. Meselâ, evelleri, aydaycıdan onıñ vesiqalarını ve arabasından nomerini çıqara bile ediler, şimdi ise, bu şey yasaq. Ya da OSAGO sigortasınıñ asıl nushasını degil de, yapılğan kopiyasını da köstermege mümkün.

Kirsetilgen yañılıqlardan daa birisi, bu teftişçige vesiqalarını bergen vaqıtta, polarnı açıq ve bir şeysiz bermek kerek. Polis hadimleri ise, aydaycığa yaramay söz, siyasiy, diniy aqaretler aytmağa aqları yoq. Daa sigara içmek te yasaqlana edi, amma vesiqanıñ soñki nushasında bu qısımnı alıp taşlağanlar. Sarhoşluqqa teşkerme meselesi de yazılğan, eger aydaycıda sarhoşluq tapılmağan olsa, onı arabasınıñ yanına alıp ketmeleri kerekler.

Yatırlatamız, Aqmescit yollarında közetüv kameraları çoqlaştı.

İçtimaiy ağlarda FacebookVkontakteOdnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız. 

Raatlıq künleri Qırımda yağmurlı olacaq

Fri, 13/10/2017 - 12:30

13 oktâbr künü Qırımda issi ve yağmursız ava beklenile.

Gece ava arareti +5+10 derece, kündüz ise, +20 gradus sıcaq olması Tahmin etile.

Raatlıq künleri ise, salqın Atlantik tsiklonı, yarımadamızğa yağmur ketirecek ve ava arareti 3 – 4 gradusqa tüşecek. Şimaliy – ğarbiy yel küçleşecek ve saniyede 15 metr tezliginde esecek.

16 oktâbrden başlap ise, yağmurlar toqtaycaq.

İçtimaiy ağlarda FacebookVkontakteOdnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız. 

 

Ana – babalar öz ballarını, birden üç bala bağçasına sırağa qoya bileler

Thu, 12/10/2017 - 21:30

Aqmescitli ana – babalar öz balasını, birden üç bala bağçasına sırağa qoya bileler. Amma eñ kelişiklisi, dep tek bir danesini saylamağa mümkün olacaq.

Bu aqta, press – konferentsiya devamında, Aqmescit memüriyetiniñ mektepten evel tasil bölüginiñ baş mutehassisi Marina Klüçko bildirdi.

Bala bağçalarına, balanı doğğanından qayd etmege mümkün, yani doğğanı aqqında vesiqanı alğan soñ. Sıranıñ özüne ise, daa eki aydan soñ. Bunı, şahsiy qabulda bulunıp, Aqmescit memüriyetiniñ maarif bölüginde yapmaq mükün.

«Ana – babalar belli bir bala bağçasını saylaylar, ve daa ekisini qoşma olaraq köstere bileler. Ondan soñ, ana – babalar ellerine sertifikat alalar, onıñ üstünde ünikal raqamnen sırağa qoyulğan saytnıñ elektron adresi bar. Bu saytta sıranı bağçağa baracqtan bir yıl evelsi ögrene bilesiñiz», –  dep añlattı Klüçko.

Bugünki künde Aqmescitte 56 bala bağçası çalışqanı belli. Olarğa eki, ya da üç yaşlı ballarnı qabul eteler. Qabul 1 sentȃbrge başlay.

«Bir çoq kereler böyle allar ola. Biz, meselȃ bir bağçağa nevbetke turamız, maarif idaresi ise, baiqa, ter boşağan bağçanı teklif eteler. Teklif etilgen bağça şeerniñ başqa tarafında yerleşken ola, ve elbette ana – babalar ondan red eteler», – dep ayttı, maarif naziriniñ muavini Natalya Jurba, «Naşa gazeta»ğa.

İçtimaiy ağlarda FacebookVkontakteOdnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız. 

Qazanda tapılğan qartana, içtimayi ağlarda qırımtatar qullanıcılarını abdırattı

Thu, 12/10/2017 - 21:27

Soñki eki kün içinde, içtimayi ağlarda, bir bitayçıqqa, soy – sopını tapmağa yardım etmek kerek, degen malümatlar peyda olıp başladı.

Bitayçıq hastahanege tüşken, amma özüniñ yaşağan adresini hatırlap olamay eken. Qırımdan olğan içtimayi ağlarnıñ qullanıcıları, qartana 7 şeer hastahanesinden olğanını yaza ediler. Ondan da başqa, bu qartana keçenlerde Qarasuvbazarnıñ Ortalan (Zemlâniçnoye) köyünden  coyılğan bitayçıq degen tahminlerde peyda olıp başladı. Hastahanede bulunğan bitanıñ üstünde de, erılğan renkte kofta ve yeşil yavluq bar eken.

Amma, çoqqa barmadan, tapılğan qartana Qırımdaki hastahaneden degil de, Qazanda yerleşken hastahaneden eken. Qartana aytqan adı ve soyadı boyunca, hastahanede çalışqanlar, onı qayda yaşağanını tapıp evine qaytardılar.

Qırımda coyılğan qartana ise, soy – soplarınıñ yatqanlarına köre,  alâ daa tapılmağan eken.

Avdet haber etkenine köre, 1 sentâbr künü, Qarasuvbazar rayonınıñ Ortalan köyünde 85 yaşlı qartana coyılğan edi. Qartana bazı zamanları haturasını coya ve özüni Tamara, dep adlandıra bile. O alçaq böylü, azğın, tayaçıqnen yüre. Üstünde erılğan renkte kofta, yeşil yavluq, qara sızıqları olğan mavı anteri ve ayaqlarında rezin papuçları kiyilgen eken.

İçtimaiy ağlarda FacebookVkontakteOdnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız. 

Bağçasarayda olıp keçken tintüvler neticesinde yaqalanğan doquz kişini para cezasına oğrattılar

Thu, 12/10/2017 - 21:21

Bağçasaraydaki mahkeme, tünevin 11 oktâbr künü, tintüvler devamında yaqalanğan faallerni, 10 biñden 20 biñge qadar para cezalarına oğrattı.

Ondan evel Qırım adliyecisi Lilâ Gemeci, yaqalanğanlarınıñ doquzına da, birden kütleviy şekilde, çoq adamlar toplanğan yerde içtimayi nizamnı bozğanlarında qabaatlav çıqaralar, dedi.

Avdet haber etkeni kibi, saba 11 oktȃbr künü Bağçasarayda, «Salaçıq» kafesiniñ saibi Suleyman Asanovnıñ, bir qaç kereler endi qanunsız mitingler teşkil etkeninde şeklengen Seyran Saliyevniñ, Timur İbragimovnıñ ve Server Zekiryayevniñ evlerinde tintüvler olıp keçken edi.

Qırım ve Aqyar boyunca çalışqan Rusiye FSBsında, yaqalanğanlar, Rusiyede yasaqlanğan «Hizb-ut-Tahrir al – İslâmi» halqara terroristik teşkilâtnıñ iştirakçileri olğanlarında qabaatlanalar. 

Hatırlatamız, Qırımda «Krımskaya solidarnost» birleşmesi, «Qırım marafonı» degen aktsiya ilân etti ve para cezasına oğratılğan faallerge qol tutmaq içün, 10 ruble miqdarında kapiklerni toplap, kâğıt ahçağa deñiştirmeyip, cezalarını ödenmesini başlattılar. Böyleliknen «pervasız qalmağanlarınıñ birligi»ni köstereler.

İçtimaiy ağlarda FacebookVkontakteOdnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız. 

 

S. Aksönov Bağçasaray rayon memüriyeti başınıñ işinen memnün degil

Thu, 12/10/2017 - 11:38

Sergey Aksönov Bağçasaray rayonına kelip ketken soñ, rayon memüriyet başı Vladimir Udahinnı işinen memnün  qalmadı ve aktiv şekilde çalışılmağanı sebebinden, rayonda bir çoq problemelar çıqqanı içün «tenbiyeledi».

Bu aqta 11 oktâbr künü, o öz Facebook saifesinde bildirdi.

«Bir çoq problemalar olğanını kördik, olarnı balaban para masraf etmeden çezmege mümkün edi. Birinci keresine añlatma subetinen sıñırlendik, amma memüriyet başlarını tenbiyeleyim: insanlar nasıl yaşağanlarını ve olarnıñ problemelarını ğayet tez çeze bilmek kerek», – dep yazdı Aksönov.

Egerde, «belli bir problemanı çezamasa, demek rayon, ya da cumhuriyet seviyesine köterilmek kerek», – dep qayd etti.

İçtimaiy ağlarda FacebookVkontakteOdnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız. 

Powered by Drupal, an open source content management system