Avdet

Syndicate content
Updated: 8 hours 41 min ago

«Maşna» ya «araba», «telefon etmek» ya «telefon açmaq»? – doğru laf eteyik

Sat, 29/04/2017 - 18:55

Bugünki künde yaşlarımıznıñ vatanperverlik ruhu arta, tilimizge de merağı peyda ola. Amma bazı vaqıtları, fikirlerimizni rusçadan tercime etip, çoq kalka sözlerini, ibarelerini aytamız. Seyran oca Useinov bazı tevsiyelernen paylaştı.

 1. Qırımğa kelgen soñ yaşlarımız kelişsin-kelişmesin, «farqlı» sözüni qullanalar. «Различающийся, имеющий отличие, разницу» deycek olsaq, o kelişe. Amma «разный» deycek olsaq, özümizniñ canım-canım «türlü-türlü», «çeşit-çeşit» kibi sözlerimiz bar.
 2. «Qullanmaq» yerine «işletmek» sözüni qullanalar. Biz «işletemiz» desek, birini işletkenimizni, oña iş yaptırğanımıznı añlatamız. Amma predmetlerni ise biz qullanamız ya da olardan faydalanamız. Onıñ içün «fesilgenni aşqa işletemiz» demek yañlış, aşqa qoyamız demektir.
 3. Biz türk tilini, rus bilgeni kibi bilsek, zarar etmemiz. Lâkin öz tilimizniñ temizligini unutmamaq kerekmiz. Ne acet, «stakanğa» «bardaq» demege («bardaq» bizde «кувшин» manasıdna qullanıla, maşnağa «araba» demege (araba bizde «телега, бричка» manasında qullanıla). Maşna sözü tilimizge çoqtan kirip qaldı ve bu sözden başqa sözler de yapıldı. Meselâ, ayaqmaşna, qıymamaşna, tikişmaşna ve ilâhre.
 4. Tilimizde -mı, -mi sual affiksleri bar. Olarnı red etip: Menda anda bardın?, Mümkün ya da yoq? – deyler. Bu hata yañlış.
 5. Kerekli kereksiz «ki» bağlaycısını qullanalar, meselâ, «Davet etmege ister edik ki. Dostlar, ne aytmaq ister edik ki. Elbetteki» – kibi yañlışlar yapalar.
 6. Ale bugün gülge çeçek, elge qol. Yardım etmek yerine yardım köstermek, yardım bermek, yardım ketirmek deyler. «Telefon etmek» yerine «telefon açmaq, çañ qaqmaq» deyler.
 7. On yaşında (ya da on yaşına kelgen) artist demeyip, on yaşlı artist deyler. Ya da men yigirmi yaşta edim deyler. Bu yañlış.
 8. Yañlış yapılğan tercimelerge de rast kelemiz, meselâ «Я пришел за вами» cümlesini «Men siziñ artıñızdan keldim», dep tercime eteler.
 9. «Bey» sözü de yerli-yersiz qullanıla. Özüñden büyük adamğa «bey» demege olmay. Evel-ezelden berli bizge özünden büyükke «ağa», ya da «efendi» deyler. Meselâ, «Remzi ağa», «Nasredin efendi» ve ilâhre.
 10. Kelecek zaman fiillerniñ eki şekli bar: olacaq (будет обязательно) ve olur (будет возможно). Kerekli yerine kerekli şekilni qullansaq doğru olur. Onıñ Oña baqqanda «inanam, bu tevsiye sizge faydalı olacaq» – deyler.
 11. «Uçqa qadar sayam, Cankoyğa ketem. Men cevaplanmaycam» kibi yañlışlar da çoq.
 12. Televideniyede çıqışta bulunğan kimer hadimler pek çoq parazit sözlerni qullana. Kimerleri fikrini uzundan-uzun etip ayta. Kelişmegen şaqalar yapa. Eki adam olıp çıqsalar biri-biriniñ yañlışlarını ayta. Böyle şeylerge yol bermemek kerek.
 13. Sayğılı yaş dostlarım! «Культура крымскотатарской речи» kitabını oquñız, çoq şey daa bilersiñiz.

Seyran USEİNOV

Avdetniñ evel bildirgenine köre, «Medeniy Qırım» taqımı qırımtatar tili luğatınen bağlı yapqan işi içün nadir (eski) luğatlar ya da kitaplarnı, bunen beraber, nadir şiveler ve sözler taşıyıcılarını qıdıra.

İçtimaiy ağlarda Facebook, Vkontakte, Odnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız.

Rusiye arbiy gemisine urulğan gemide bulunğan qoylarnıñ saibi qırımtatar kişi ola

Sat, 29/04/2017 - 15:25

Bu künleri rusiyeli Qara deñiz flotunıñ «Liman» arbiy gemisinen çatışqan «Aşot-7» gemisinde bulunğan qoylarnıñ saibi Romaniya vatandaşı olğan qırımtatar Mahmud Karazi ola.

Mahmud Karazi ilân etti ki, Rusiye Federatsiyasına qarşı mahkemede iş açtıra. Türkiye taqiqat hızmetleriniñ fikrince, hususan Rusiye arbiy gemisi qaidelerni bozdı. Olarnıñ sayğanına köre, taqiqat eñ azdan 3 ay devam etecek, amma Rusiye Federatsiyasına qarşı mahkeme davasını endi açtırmaq mümkün.

Avdetniñ evel bildirgenine köre, aprel 27-de Qara deñizniñ cenüp-ğarbiy qısmında Qara deñiz Flotunıñ «Liman» tedqiqat gemisi «Aşot-7» gemisine urulıp, suvğa battı. Romaniyadan Urdunğa ketken «Aşot-7» gemisi qoylarnı taşığan edi. Gemide erkânnıñ 17 azası bar edi.

İçtimaiy ağlarda Facebook, Vkontakte, Odnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız.

Edebiyatımızda «Lager nesiri»

Sat, 29/04/2017 - 10:08

Milliy edebiyatımızda «lager nesiri» aqqında faqat XX asırnıñ soñunda – «perestroyka» yüz bergen soñ söz açmaq mümkün oldı. Bu alnıñ obyektiv sebebi añılğan mevzudaki kölemli eserlerniñ sovetler devirinde kesen-kes yasaq etilmesidir ki, o, gizli-gizli yazılğan olsa bile, iç bir şekilde basılıp çıqmaycağı belli edi. Bu taqım eserlerde bütün bir nesilniñ taqdirinde yüz bergen «maşer künü» tasvirlenip, onı ahlâqiy-felsefiy elekten keçirmek meramı amelge keçirile. Bizde de böyle eserler bardır ki, olarda tasvirlengen accı hatıralarnı büyük nesil vekilleri omuz ve yüreklerinde taşıp yürip, içinden çekkendirler. İşte, lager yaşayışını tasvirlegen eserlerden biri olğan Cengiz Dağcınıñ «Qorqunç yıllar» romanı qırqıncı seneleri yazılğanına baqmadan, o, ta 1956 senesi dünya yüzü körgen olsa, ekincisi – İbraim Paşiniñ «Canlı nişan» romanı 1988-1990 seneleri yazıla (bu sırada daa Cevdet Ametov, Sabriye Erecepovanıñ eserlerini qayd etmek mümkün). Er eki eserde de insannıñ çekken azapları yüksek dramatizm altında tasvirlene, faqat Cengiz Dağcınıñ Sadıq Turanı nemselerge esir tüşken soñ kontslagerniñ müdhiş, qorqunç ayatını tatsa, «Canlı nişan» romanınıñ tarihiy qısmında Smail Temetniñ Sibir lagerinde çekken eziyetini köremiz. Soñkisi de aynı Cengiz Dağcı kibi o muşkulâtnıñ canlı şaatı ola (1944 senesi «trudarmiya»ğa alınğan İbraim Paşi Kemerovo oblastına barıp tüşe). Vaqialarnı  qaramanı vastasınen aydınlatuv usulı yazıcığa bediiy uydurma printsipine esaslanıp, şu baş qaramanını da çetten közetmege imkân bere. Meselâ, Cengiz Dağcınıñ baş qaramanı Sadıq Turan dep adlandırmasından maqsat türkçilik ğayesiniñ mefkürecisi Ziya Gök Alpniñ siyasiy baqışlarına meyilli olaraq, Turancılıqqa sadaqat nümünesini köstermektir. Böyle eken, işbu romanlarnıñ ğayeviy yönelişindeki printsipial farq şunda ki, eger  Cengiz Dağcınıñ añılğan eserinde ğayet ters tabiatlı ve qaba areketli insanlarnıñ obrazları yaratılğanına baqmadan (meselâ, Şişkov), oquyıcıda bu şahıslarğa dair nefret qozğalmayıp, o nefret duyğusı ğayrıinsaniy içtimaiy-siyasiy sistemanı vucutqa ketirgen bölşevizm, kommunizm ve faşizmge nisbeten artsa, İbraim Paşiniñ romanındaki Seydamet Şerifovnıñ obrazında milliy duyğu sıcaqlığı duyulmay, çünki o, o sistemağa sadıq insan: Qırımda közge körüngen bir idareci eken (köy şurasınıñ reisi, kolhoz reisi, partizan), sürgünlikte de onı mesüliyetli vazifelerge (komendant, kolhoz reisi) lâyıq köreler. Yani Şerifov Qırımlı olsa da, öz halqına zıt kelgen bir obraz derecesine köterile. Cengiz Dağcınıñ romanında ise milliy ve ğayeviy duşmanlarını sevmeyüvde qırımlısı da, özbegi de, turkmeni de, qazağı da, azerbaycanı da, qırğızı da bir yaqadan baş çıqaralar.

Bu sırada şunı qayd etmeli ki, prof. A. Emirova kendi çıqışları ve maqalelerinde Cengiz Dağcınıñ tam manadaki rus halqı ve onıñ medeniyetine ters baqışı olmayıp, aksine, o, rus medeniyeti ve edebiyatınıñ tesiri altında büyügenini qayd ete. Şunıñ içün olsa kerek, Qırım toprağından olğan er angi insan Sadıq Turan içün (daa doğrusı, müellif içün diye añlamalı. Bunı qayd etmekle, cenkten evelki Qırımda türlü-türlü halqlar arasında sıcaqlıq müiti üküm sürgenini esapqa almalı) özüniñkidir. Aslında Qırım topraqlarında doğıp büyügenler – olsun yehudi ya da rus, ermeni yahutta rum – biri-birine vetan bağınen bağlılar. Yazıcınıñ fikirince,  biri-birine yardım elini uzatmaq olarnıñ qanında bar, bu – tabiiy al. İşte, böyle bir obrazlardan birisi olğan rus mensüpli aluştalı Grişa Kalaçöv romanda olduqça pozitiv renklernen işlengen: o, adiy bir yigit eken, qırımtatarcası ne qadar hatalı olsa, o qadar da tatıllı. Atta eserniñ bir yerinde müellif «Bu tatarcasıyla Grişayı kalbime gitikçe daha yakın buluyordum» dep yaza. Böyle etip, yazıcı Qırım ve onıñ tışından olğan insanlarnıñ tipik obrazlarını yarata…

Milleti ve türkçilikniñ istiqbalini qayğırmaqta olğan Cengiz Dağcı küçlü bir eyecan, küçlü bir issiyet altında yaqın tarihiy keçmişte yüz bergen adiselerni dünyağa tanıtmağa tutuna.  Yavaş-yavaş bu mevzu onıñ yaratıcılığında belki esas mevzuğa çevrile. İşte, fikirimizce, işbu eserde onıñ bediiyligi, bediiy şekli degil de, şimdigece ve zaten aman-aman XX asır devamında halqımız içün kesen-kes yasaq etilgen mevzu ve ğayelerniñ meydanğa çıqarılması müimdir. Oquyıcınıñ diqqatı güzellik ve zulumnıñ çarpışmasından Sadıq Turannıñ yüreginde asıl olğan zıddiyetke bağlana. Böyle etip yazıcı milliy seciyeni real tarihiy müit sayesinde tarifley.

Belli ya, o yılları sovetlerde üküm sürgen real içtimaiy ve siyasiy vaziyetni, insanlar arasındaki kerçek munasebetlerni faqat cenk aqibetinde mından qaçıp qurtulabilgen Cengiz Dağcı kibileri aydınlatıp olacaq ediler. Eger demir perdeler artında qalğan olsa, yazıcınıñ sınıfdaşı Rustem Muyedin yazması kibi, «edebiyat saasında ileri cılışmaq içün:

                             Daiy Stalin sağ olğanda,

                             İnsan oğlu hor olmaz.

                             Stalinnen ösken yürek,

                             İç bir vaqıt yorulmaz»

kibi pafoslı satırlar yaratmaqnı belki devam etmege mecbur olacaq edi…

Eserniñ finalında müellif özüniñ vetandaşlıq mevamını ifade etmek oğrunda Sadıq Turannıñ tüşüni tarif ete ki, mında yañı mezarlıqtaki taze qabirler yanında dolaşqan Şişkov «er bir qabirniñ yanından bir üniforma alıp, (Sadıq Turanğa) uzata». Biraz soñra bu Şişkovnı «quru, yapraqsız terek astında indemeyip, qıbırdamayıp ve qollarını köküsine qavuştırıp, terekke kerdirilgen azreti İsanıñ ayaqlarına baqıp oturğan bir alda köre ki, İsanıñ asıq qalğan iri, azaplı közlerinden Şişkovnıñ tıraş olğan başına qızıl qanlar tamlay». Yani Şişkov temsil etken insanlarnı qıyratıcı idare hızmetçileriniñ yapqan işlerine İsa peyğamber bile qan ağlay. İbraim Paşiniñ baş qaramanı ise Seydamet Şerifovnı qaç kere cezalaycaq olsa bile (köteklemek, halq arasında mashara etmek, evge qoymamaq), ep bu areketlerine ahlâq ölçüsinen baqa ve bu maqsatlarından vazgeçe. Aslında Smail Temet qorqubilmez, aqaycasına davranğan bir insandır. O, yigitlik qaidelerini qattı tuta. Bu al oña başqalarğa dair alçaqlıq etmege yol bermey. Ahır-soñu Şerifovnı qaderniñ özü cezalay: keçmişte yapqan qara işleri onıñ betine urula ve o, çoqqa barmay yaramay hastalıqqa oğrap öle. «Qorqunç yıllar» romanında ise içinde qorqu yerleşip qalğan Sadıq Turan üriyet avasını tatabilgen soñ şu qorqusına sebep olğan qara küçler arasında asıl olğan zıddiyetke munasebetini bildirerek Şişkovnıñ hayalca onı satqınlıqta qabaatlaması kibi ahlâqiy basqısına artıq yüreginiñ terenliklerinden çıqqan elem tolu cevabını bermege irade tapa – olarnıñ yarımadada etkenlerini hatırlata.

Fikirimizce, işbu roman kompozitsiyasınıñ tamam bu yerini kulminatsion noqta kibi tanımalı ki, mında büyük yazıcı bütün halqnı tilge ketirgen kibi ola. Bölşevizm, kommunizm ve faşizmniñ accısını başından ayağınace çekken qırımlınıñ böyle cevaplanmağa aqqı bar edi. İşte, onı Cengiz Dağcı kibi ulu istidat saibi becerebilgendir. Devirler deñişken soñ başqa bir siyasiy müitte özüniñ ükümini diger yazıcılarımız da çıqarabaşlaylar. Bu taqım eserlerniñ peyda olması tek ayrı şahıs ve ya halqnıñ taqdirindeki qaramaniy ve facialı devirni aks etkeninden ğayrı, edebiyatımızda obyektiv keçmişni real tüsler altında tasvirleyici eserlerniñ peyda olıp-olmayuvı meselesinde noqta qoymağa yardım ete.

İşte, añılğan müelliflerniñ talil etilgen romanları «lager nesiri» türküminden eken, olar vastasınen yazıcılar özleriniñ ayatiy mevamını ifade eteler. Olarnıñ fikirince, baş qaramanlarnıñ başından keçken maceralar insan tabiatına yat olıp, ananeviy allarnı boza ve yaşayışnı alt-üst etip taşlay ki, onıñ aqibetini al etmekni maqsat edingenler bir çoq zorluqlarğa oğraylar.

Şevket YUNUS

Rusiye ükümeti kurort alımı aqqında qanun leyhasını tasdıqladı

Fri, 28/04/2017 - 17:40

Rusiye ükümeti «Qırım Cumhuriyeti, Altay ülkesi, Krasnodar ülkesi ve Stavropol ülkesinde kurort infrastrukturası inkişafı boyunca eksperiment keçirilüvi aqqında» qanun leyhasını tasdıqladı, vesiqağa binaen, 2018 senesi yanvar 1-den eksperiment şeklinde kurort alımı kirsetilecek.

Bu aqta Şimaliy Qavqaz işleri boyunca Nazirlikniñ matbuat hızmeti bildirdi.

Şimaliy Qavqaz işleri boyunca nazir Lev Kuznetsov bu qanun leyhasını cumaaqşamı künü Rusiye ükümeti toplaşuvında taqdim etti. Qanunnıñ esas maqsadı, turizm saasınıñ inkişafı, kurortlarnıñ saqlanuvı, yañıdan tiklenilüvi ve inkişafı içün şarait qurmaqtır.

«Qanun leyhasına binaen, 2018 senesi yanvar 1-den başlap, 2022 senesi dekabr 31-ge qadar Qırım Cumhuriyeti, Altay, Krasnodar ve Stavropol ülkelerinde kurort alımı kirsetilüvi boyunca eksperiment keçirilecek», – dep aytıla beyanatta.

Neticede qanun işke tüşürilmesi ve onıñ şekli boyunca qarar alınacaq.

Kuznetsovnıñ qayd etkenine köre, regionlarnıñ «kurort alımını» öz territoriyasında kirsetmek ya da kirsetmemek aqqı olacaq. Bundan da ğayrı, regionlar öz toprağında alım miqdarını belgiley. Qanun leyhası boyunca, bir kün içün eñ çoq 100 ruble alına bile.

Eksperiment keçirilgen topraqta yaşağan vatandaşlar kurort alımını tölemeycek.

Cıyılğan para kurort saası inkişafına sarf etilecek. Bunıñ içün mahsus kurort infrastrukturası inkişafı fondu teşkil etilecek.

İçtimaiy ağlarda Facebook, Vkontakte,Odnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber,Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız.

Foto: İnterfaks

Keriç memuriyetiniñ yañı yolbaşçısı tayinlendi

Fri, 28/04/2017 - 16:35

Keriç şeer şurası yañı yolbaşçısını sayladı, bu vazifege Keriç şeer yolbaşçısınıñ muavini Sergey Borozdin tayinlendi.

Bu aqta apel 28-de Qırım kütleviy haber vastaları bildire.

«Argumentı nedeli Krım» neşriniñ malümatına binaen, konkurs komissiyasınıñ rusiyeli reisi İgor Mihayliçenko eki namzetni taqdim etti. Bu vazifege Keriç şeer yolbaşçısınıñ daa bir muavini Nikolay Zotov namzet olaraq kösterildi, lâkin o, deputatlarğa Borozdinni saylamağa teklif etti, ve qayd etti ki, Borozdin şeer meselelerini daa tafsilâtlıca bile.

Neticede, deputatlarnıñ rey bergenlerine binaen, Keriç memuriyeti yolbaşçısı vazifesine Sergey Borozdin saylandı.

İçtimaiy ağlarda Facebook, Vkontakte, Odnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız.

Aqmescitteki eñ populâr avtobus stantsiyası tamir etilgeninden soñ gece-kündüz çalışacaq

Fri, 28/04/2017 - 16:00

Aqmescit (Simferopol) demiryol vokzalında yerleşken «Kurortnaya» avtobus stantsiyasında yollar tamir etilip başladı.

«Krımavtotrans» müessisesi matbuat hızmetiniñ bildirgenine köre, şimdiki vaqıtqa qadar birinci basamaq ömürge keçirildi – yoldaki çuqurlar terenligine qadar asfalt alındı. Avtostantsiya saat 22:00-ge qadar çalışqanı sebebinden tamir işleri gece yapıla. Planğa köre, «Kurortnaya» territoriyasında tamir işleri mayıs 1-ge qadar yekünlenecek, ve avtostantsiya gece-kündüz çalışıp başlaycaq.

Taşıyıcılar ve yolcular bir qaç kere Qırım Naqliye nazirligi ve «Krımavtotrans» müessisesine avtostantsiyadaki çuqurlarğa şikâyet etken edi. Müessiselerniñ mütehassısları ayta ki, yol bozulğanınıñ sebebi ayazlar ve çoqqa sürgen qış oldı.

İçtimaiy ağlarda Facebook, Vkontakte, Odnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız.

Avropa parlamenti deputatları Zeytullayevniñ Ukrainağa keçirilmesini talap ete

Fri, 28/04/2017 - 09:50

Avropa parlamenti azaları Rusiye ükümetini «Hizb ut-Tahrir» işi boyunca mahküm etilgen Ruslan Zeytullayevni qıtaiy Ukrainağa keçirmege çağırdı.

Bu aqta rusiyeli mühbir Anton Naumlük tarafından Facebook saifesinde paylaşılğan vesiqada aytıla.

«Biz (Avropa parlamenti deputatları, – Avdet) rusiyeli […] ükümetten Ruslan Zeytullayevge ukrain konsullarınıñ serbest yiberilmesini ve onıñ Ukrainağa keçirilmesini talap etemiz. Ruslannıñ endi üç afta devamında açlıq tutqanını köz ögüne alıp, onı acele şekilde tibbiy baquv ve tedaviylevnen teminlemege talap etemiz», – dep aytıla beyanatta.

Avdetniñ evel bildirgenine köre, Şimaliy Qavqaz okrug arbiy mahkemesi «Hizb ut-Tahrir» işi boyunca yaqalanğan Ruslan Zeytullayevni Rusiye Federatsiyası Cinaiy kodeksiniñ 205.5 maddesi 1-ci qısmı (Rusiyede terroristik tanılğan teşkilâtnıñ faaliyetini teşkil etüv) boyunca qabaatlı olğanını tanıdı ve onı qattı nizam koloniyasında bulunma şartınen 12 yılğa apiske qapatmaq qararını çıqardı.

Qarar çıqarılğan soñ, Zeytullayev ilân etti ki, 22 kün devam etken açlıqnı toqtata, çünki onı bunı yapmağa onıñ soy-sop ve yaqınları, qırımtatar halqınıñ yetekçileri ve nufuzlı temsilcileri, adliyeciler, bunen beraber, lâqayt olmağanlar rica ete. Bunen beraber o ayttı ki, bu, onıñ birinci tutqan açlığı, amma soñki degil.

Aprel 4-te Zeytullayev, qırımtatarlarnıñ taqip etilmesini toqtatmaq ve çıqarılğan mahkeme qararlarını lâğu etmekni talap etip, açlıq ilân etti.

Prokuror Gennadiy Truhanov Ruslan Zeytullayevni Rusiyede yasaq etilgen «Hizb ut-Tahrir» teşkilâtında iştirak etkeni içün qabaatlav boyunca 17 yılğa apiske qapatmağa talap etti. Ruslan Zeytullayev qabaatını tanımadı, onıñ imayesi mahkemeden onı, areketlerinde cinayet olmağanı içün, azat etmege talap etti.

Ruslan Zeytullayev 2015 senesi yanvar ayında Aqyar (Sevastopol) rayonında «Hizb ut-Tahrir» teşkilâtınıñ bölügini teşkil etkeninde şeklenilip yaqalandı. Onen beraber Ferat Sayfullayev, Rustem Vaitov ve Nuri Primov yaqalandı, taqiqat olarnı yasaq etilgen teşkilâtnıñ iştirakçileri olğanını ayttı.

Avdetniñ evel bildirgenine köre, prokuror «Aqyarlı dört kişi» işi boyunca mahkemeniñ Ruslan Zeytullayevge nisbeten qararına şikâyet arizasını berdi. Evel o, Zeytullayevni 17 yılğa qattı nizam koloniyasına qapatmağa talap etken edi. Dekabr 27-de Rusiye Federatsiyası Yuqarı mahkemesi prokurornıñ şikâyetini qanaatlendirdi ve «Hizb ut-Tahrir» bölügini teşkil etkeninen qabaatlanğan Ruslan Zeytullayevniñ işini Rostov-na-Donu şeerindeki Şimaliy-Qavqaz arbiy okrug mahkemesine yolladı.

İçtimaiy ağlarda Facebook, Vkontakte, Odnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız.

Jamalanıñ toyu aqqında fotoreportaj

Thu, 27/04/2017 - 22:15

Yırcı Jamalanıñ toyu qırımtatar adetleri boyunca keçirildi. Kiyevdeki islâm medeniyet merkezinde nikâh qıyılğan soñ, banket teşkil etildi. Bu yerde, qırımtatar toylarında olğanı kibi, çoq oyun oldı.

Merasim Podgortsi köyünde «Tripolye» otel-restoran kompleksinde keçirildi.

Davet etilgenler arasında qırımtatar halqınıñ meseleleri boyunca Ukraina prezidentiniñ vekâletlisi Mustafa Cemilev, Ukraina halq deputatı Refat Çubarov, «Ukrainskaya pravda»nıñ baş muarriri Sevgil Musayeva, alıp barıcılar Vasilisa Frolova, Karolina Aşion, rejissör ve aktör Ahtem Seytablayev ve digerleri oldı. Bundan da ğayrı, Qırımdan kelgen musafirler de çoq oldı. Yırcınıñ doğmuş tatası Evelina toyğa Türkiyeden keldi.

Avdetniñ evel bildirgenine köre, Jamala aytqan edi ki, toy keçirmek içün eñ güzel yer Qırımdır.

Merasim keçirilgen meydançıq qırımtatar üslübinde yaraştırıldı. Jamala milliy toyuna Gürcistanlı dizayner Biçola Tetradzeniñ tarafından tikilgen anterni kiydi. Fotosessiya Kiyev nebatat bağçalarınıñ birinde keçirildi. Fotosessiyadan soñ yırcı qırımtatar milliy anterini kiydi.

Şimdiki vaqıtta Jamala ve Seit-Bekir Suleymanov Kiyevde Ukraina paytahtı belediyesi tarafından Jamalağa ediye etilgen dairedeniñ tamirinen oğraşa. «Bu işlerni Bekir idare ete, çünki bu meselelerni menden yahşı bile. Boynuna bunı alğanı içün oña minnetdarım», – dep ayttı Jamala bergen intervyularından birinde.

Susana Jamaladinovanıñ anası bildirdi ki, ana-babaları yaşlarğa para diye etti, olar, tamirni bitirsin dep.

«Arzum ömürge keçti», – dep ayttı yırcınıñ babası.

Avdetniñ evel bildirgenine köre, aprel 26-da «Eurovision-2016» yarışınıñ ğalibi Jamala Seit-Bekir Suleymanovğa aqayğa çıqtı.

Nikâh merasimi Kiyev merkezindeki islâm medeniy merkezinde keçirildi. Bu yerge kelin-kiyevniñ soy-sopları keldi.

Jamala ve Seit-Bekirniñ arasındaki munasebetler aqqında 2016 senesi sentâbr ayında belli oldı, o vaqıt Susanna Camaladinova qısqa film Manhetten festivaline güzel yigitnen beraber keldi. Olar, Kiyevde keçirilgen qırımtatar merasimleriniñ birinde tanış oldı ve endi eki yıldan berli körüşeler. Yırcınıñ evel aytqanına köre, hususan Seit-Bekir onı «Eurovision» yarışında iştirak etmege çağırdı. «Sen ğalebe qazanırsıñ, çünki buña lâyıqsıñ», – dep paylaştı Jamala.

Seit-Bekir Suleymanov qırımtatar milliy areketi faali Sinaver Kadırovnıñ oğlu ola. O, Aqmescitte doğdı, Şevçenko adına Kiyev milliy universitetinde tibbiy radiofizika bölügini ve Kiyev iqtisadiyat mektebini bitirdi. Bunen beraber, o, cemaat erbabı ola.

Bundan evel Jamala añlattı ki, olarnıñ Seit-Bekir Suleymanov ile toyu Kiyevde yapılacaq, amma böyle merasim içün eñ güzel yer Qırım olur edi.

İçtimaiy ağlarda Facebook, Vkontakte,Odnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber,Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız.

Qara deñizde eki gemi çatıştı: biri suvğa battı

Thu, 27/04/2017 - 17:30

Qara deñiz Flotunıñ «Liman» tedqiqat gemisi «Aşot-7» gemisine Qara deñizde urulıp, suvğa battı.

Bu aqta TASS agentligi, Rusiye Mudafaa nazirligi matbuat hızmetiniñ malümatına esaslanıp, bildire.

«2017 senesi aprel 27-de saat 11:53-te Qara deñizniñ cenüp-ğarbiy qısmında  İstanbul boğazından şimal-ğarbiy yönelişte 40 kilometr uzaqlığında Qara deñiz Flotunıñ «Liman» tedqiqat gemisi «Aşot-7» gemisine urulıp, suvğa battı», – dep bildirdiler mudafaa nazirliginde.

Nazirliginiñ qayd etkenine köre, «Liman» erkânı arasında zararlanğanlar yoq.

İçtimaiy ağlarda Facebook, Vkontakte,Odnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber,Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız.

Qırım iş adamlarına «elâl» bank hızmetleri teklif etilecek

Thu, 27/04/2017 - 16:20

Qırım ükümeti, yarımadada daa çoq musulmannıñ biznes ile oğraşmağa imkânı olsun dep, şaraitni qurmaq içün yollar qıdıra.

Planlaştırılğanına köre, müessise islâm qaidelerine uyğun şekilde çalışacaq. Meselâ, ödünç faizi qullanılmaycaq. Bunen beraber, alkogol mahsulatı istisalı, coşqun oyunlarnı teşkil etüv, elâl olmağan etni satuv ve diger islâmda yasaq etilgen ticaretnen bağlı saalarğa yatırımlar yapmaq yasaqtır.

«Bu yerde biznes islâm bankingi merkeziniñ meydanına esaslanacaq. Kiçik istisalcılarnı inkişaf ettirmek içün bütün imkânlarımız bar», – dep ayttı Qırım yolbaşçısınıñ mesleatçısı Ramil Ahmerov, qaysı biri Halqara islâm biznesi assotsiatsiyasınıñ Qırım ve Aqyardaki temsilciliginiñ müdiri ola.

İçtimaiy ağlarda Facebook, Vkontakte, Odnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız.

Qırımtatar yaşları nadir şivelerniñ taşıyıcılarını qıdıra

Thu, 27/04/2017 - 10:50

«Medeniy Qırım» taqımı qırımtatar tili luğatınen bağlı yapqan işi içün nadir (eski) luğatlar ya da kitaplarnı, bunen beraber, nadir şiveler ve sözler taşıyıcılarını qıdıra.

Faallerniñ sözlerine köre, şimdiki vaqıtta taqım bir çoq menbanen çalışa, bularnıñ arasında farqlı devir ve mevzularğa ait olğan luğatlar bar.

«Bu, em arbiy sözlük, em de XIX asırğa ait olğan sözlük ve ilâhre. Bu, büyük bir iştir, ve onı yapmaq içün yardımıñız kerek. Siziñ nadir (eski) luğat ya kitaplarıñız olsa, Siz, ana-babalarıñız, soy-sop ya da tanışlarıñız nadir şivelerniñ taşıyıcıları olsañız, biznen bağlanıñız! Tilimiz pek güzel ve zengindir, bunıñ içün, keliñiz, onıñ bugünki vaziyeti ve kelecegi içün beraber elimizden kelgenini yapayıq», – dep çağıra leyha iştirakçileri.

Malümat içün telefon nomerası: +79788623740

Elektron poçta adresi: sebya1997@mail.ru

Foto: İ. Gasprinskiy adına kitaphane

İçtimaiy ağlarda Facebook, Vkontakte, Odnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız.

Aksönov alman siyasetçileri ile körüşüvden fotoresimlerni paylaştı

Thu, 27/04/2017 - 09:25

Qırım ükümeti yolbaşçısı Sergey Aksönov yarımadağa kelgen alman siyasetçileri ile körüşüvden fotoresimlerni Facebook saifesinde paylaştı.

Onıñ fikrince, «Almaniya hristian demokratik birligi» firqasınıñ azası Villi Vimmerniñ yolbaşçılığında Almaniya vatandaşlarınıñ eyyeti yarımadanıñ qoşulmasını resmiyleştirmege yardım etecek.

«Eminim ki, evel olğan dostane munasebetlerimizni yañıdan pekitmek içün vaqıt keldi. Qırımda olıp keçken vaqialar Rusiye Federatsiyasına yaramay baqqan siyasetçilerniñ tesiri ile olğanından başqa türlü kösterile. Lâkin, milletlerara munasebetlernen bağlı vaziyetimiz daima yahşı edi. Qırım ile işbirlik tutmaqnen meraqlanğan er kesnen diplomatik yolnen bağlarnı qurmağa tırışamız. Resmiy diplomatiya çalışmağan yerde, eñ müim tek alet qala – halq diplomatiyası», – dep aytıla.

İçtimaiy ağlarda Facebook, Vkontakte, Odnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız.

Jamala aqayğa çıqtı (FOTO, VİDEO)

Wed, 26/04/2017 - 15:20

Bugün, aprel 26-da «Eurovision-2016» yarışınıñ ğalibi Jamala Seit-Bekir Suleymanovğa aqayğa çıqtı.

Nikâh merasimi Kiyev merkezindeki islâm medeniy merkezinde keçirildi. Bu yerge kelin-kiyevniñ soy-sopları keldi.

Jamala ve Seit-Bekirniñ arasındaki munasebetler aqqında 2016 senesi sentâbr ayında belli oldı, o vaqıt Susanna Camaladinova qısqa film Manhetten festivaline güzel yigitnen beraber keldi. Olar, Kiyevde keçirilgen qırımtatar merasimleriniñ birinde tanış oldı ve endi eki yıldan berli körüşeler. Yırcınıñ evel aytqanına köre, hususan Seit-Bekir onı «Eurovision» yarışında iştirak etmege çağırdı. «Sen ğalebe qazanırsıñ, çünki buña lâyıqsıñ», – dep paylaştı Jamala.

Seit-Bekir Suleymanov qırımtatar milliy areketi faali Sinaver Kadırovnıñ oğlu ola. O, Aqmescitte doğdı, Şevçenko adına Kiyev milliy universitetinde tibbiy radiofizika bölügini ve Kiyev iqtisadiyat mektebini bitirdi. Bunen beraber, o, cemaat erbabı ola.

Bundan evel Jamala añlattı ki, olarnıñ Seit-Bekir Suleymanov ile toyu Kiyevde yapılacaq, amma böyle merasim içün eñ güzel yer Qırım olur edi.

İçtimaiy ağlarda Facebook, Vkontakte, Odnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız.

Ruslan Zeytullayev 12 yılğa apiske qapatıla

Wed, 26/04/2017 - 12:39

Şimaliy Qavqaz okrug arbiy mahkemesi «Hizb ut-Tahrir» işi boyunca yaqalanğan Ruslan Zeytullayevni Rusiye Federatsiyası Cinaiy kodeksiniñ 205.5 maddesi 1-ci qısmı (Rusiyede terroristik tanılğan teşkilâtnıñ faaliyetini teşkil etüv) boyunca qabaatlı olğanını tanıdı ve onı qattı nizam koloniyasında bulunma şartınen 12 yılğa apiske qapatmaq qararını çıqardı.

Bu aqta onıñ adliyecisi Edem Semedlâyev bildirdi.

Qarar çıqaruvğa mahkemege Zeytullayevniñ apayı, soy-sopları, dostları ve lâqayt olmağan vatandaşları keldi.

Qarar çıqarılğan soñ, Zeytullayev ilân etti ki, 22 kün devam etken açlıqnı toqtata, çünki onı bunı yapmağa onıñ soy-sop ve yaqınları, qırımtatar halqınıñ yetekçileri ve nufuzlı temsilcileri, adliyeciler, bunen beraber, lâqayt olmağanlar rica ete. Bundan da ğayrı, çoq devam etken açlıqtan Zeytullayevniñ sağlığı yaramaylaştı.

Açlıq devam etken vaqıt içinde o, devlet ve uquq qoruyıcı organlarına 14 ariza yolladı, amma alâ daa cevap almadı.

«Bunen beraber o ayttı ki, bu, onıñ birinci tutqan açlığı, amma soñki degil, ve o, halqınıñ aq-uquqları oğrunda küreşini devam etecek», – dep bildirdi adliyeci Edem Semedlâyev.

Aprel 4-te Zeytullayev, qırımtatarlarnıñ taqip etilmesini toqtatmaq ve çıqarılğan mahkeme qararlarını lâğu etmekni talap etip, açlıq ilân etti.

Prokuror Gennadiy Truhanov Ruslan Zeytullayevni Rusiyede yasaq etilgen «Hizb ut-Tahrir» teşkilâtında iştirak etkeni içün qabaatlav boyunca 17 yılğa apiske qapatmağa talap etti. Ruslan Zeytullayev qabaatını tanımadı, onıñ imayesi mahkemeden onı, areketlerinde cinayet olmağanı içün, azat etmege talap etti.

Ruslan Zeytullayev 2015 senesi yanvar ayında Aqyar (Sevastopol) rayonında «Hizb ut-Tahrir» teşkilâtınıñ bölügini teşkil etkeninde şeklenilip yaqalandı. Onen beraber Ferat Sayfullayev, Rustem Vaitov ve Nuri Primov yaqalandı, taqiqat olarnı yasaq etilgen teşkilâtnıñ iştirakçileri olğanını ayttı.

Avdetniñ evel bildirgenine köre, prokuror «Aqyarlı dört kişi» işi boyunca mahkemeniñ Ruslan Zeytullayevge nisbeten qararına şikâyet arizasını berdi. Evel o, Zeytullayevni 17 yılğa qattı nizam koloniyasına qapatmağa talap etken edi. Dekabr 27-de Rusiye Federatsiyası Yuqarı mahkemesi prokurornıñ şikâyetini qanaatlendirdi ve «Hizb ut-Tahrir» bölügini teşkil etkeninen qabaatlanğan Ruslan Zeytullayevniñ işini Rostov-na-Donu şeerindeki Şimaliy-Qavqaz arbiy okrug mahkemesine yolladı.

Sentâbr 7-de Rostov-na-Donu şeerindeki arbiy mahkeme «Hizb ut-Tahrir» işi boyunca yaqalanğanlar boyunca üküm çıqardı. Böyleliknen, terroristik faaliyetni teşkil etkeninen qabaatlanğan Ruslan Zeytullayev 7 yılğa apiske qapatıldı, Ferat Sayfullayev, Rustem Vaitov, Nuri Primov 5 yılğa umumiy nizam koloniyasına tüşti.

İçtimaiy ağlarda Facebook, Vkontakte, Odnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız.

Ahtem Çiygoznıñ işi boyunca mahkeme qararı yazda çıqarıla bile – Polozov

Wed, 26/04/2017 - 11:33

Qırım Yuqarı mahkemesi qırımtatar faali Ahtem Çiygoznıñ işi boyunca qararını 2017 senesi yazda çıqara bile.

Bu aqta malümatnı Çiygoznıñ adliyecisi Nikolay Polozov bildirdi.

«Şimdilik qarar çıqaruv aqqında laf etmek ertedir. Bu vaqıtqa qadar imayeniñ 24 şaatı sorğuğa çekildi. Daa tahminen bu qadar adam sorğuğa çekilmek kerek. Bellesem, iyün ayına qadar imaye tarafı delillerni ketirüvni yekünleycek. Fikrimce, qarar yazda çıqarılacaqtır», – dep ayttı Polozov «Qırım.Aqiqatqa» bergen izaatında.

Hatırlatamız ki, aprel 24-te Qırım Yuqarı mahkemesi Ahtem Çiygozğa nisbeten cezalavnı ev yaqalanuvına deñiştirmekni red etti.

Avdetniñ evel bildirgenine köre, Ahtem Çiygoz Aqmescit SİZO-sında 2015 senesi yanvar ayından başlap buluna, o, Rusiye Federatsiyası Cinaiy kodeksiniñ 212 maddesi 1-ci qısmı («kütleviy nizamsızlıqnı teşkil etüv») boyunca qabaatlana, madde boyunca qabaatlanğan kişi 10 yılğa qadar apiske qapatıla bile.

İçtimaiy ağlarda Facebook, Vkontakte, Odnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız.

Bağçasaray rayonında Alma özeni köyni suvnen bastı

Wed, 26/04/2017 - 09:15

Bağçasaray rayonından keçken Alma özeni taştı.

Özen suvları Bürlük (Vilino) köyündeki yollarnı bastı. Avtomobilller tamam suvdan keçmek mecbur. Bunıñ sebebi, Sabla (Partizanskoye) suv anbarından özenge suvnıñ yiberilmesi oldı. Bu suv anbarından Qırım paytahtı ve yerli şarap hocalıqları suvnen teminlene. Bunen beraber, Aqmescit (Simferopol) suvnen teminlev hızmetinde bildirdiler ki, suv qararlı yiberildi.

«Qararğa uyğun miqdarda suvnı yiberdik – mümkün olğan 15 kubdan 9 kub», – dep bildirdi suvnen teminlev hızmetiniñ dispetçeri.

Yüzüm tarlaları Alma özeni vadiysinde bulunğan Alma Valley şarap yapıcı şirketiniñ müdir muavini İgor Serdükniñ sözlerine köre, bu, ösümliklerge zarar ketirmez.

«O qadar yağanaqlar, ve özende o qadar suv olğanı pek yahşı, – dep ayta Serdük. – Bu yerde kiçik irmaçıq ola, şimdi ise yahşı bir özen. Bir afta içinde eki aylıq yağanaqlar yağdı. Topraq suvğa toyğun ola, bu yüzüm içün pek yahşıdır. Aslında, bu yerde daima suvğa muhtacmız ve araçıqlar teşmek mecburmız», – dep bildire «Primeçaniya» Serdükniñ sözlerini.

İçtimaiy ağlarda Facebook, Vkontakte, Odnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız.

Zarema Kurtosmanova qadınlar arasında küreş boyunca Qırım çempionatında ğalip çıqtı

Wed, 26/04/2017 - 08:45

Aqmescitte (Simferopol) 1-ci bala ve gençler sport mektebinde qadınlar arasında küreş boyunca Qırım çempionatı keçirildi.

Bu aqta Qırım Cumhuriyeti Sport küreşi federatsiyasınıñ matbuat hızmeti bildire.

Yarışta Aqmescit, Kezlev (Yevpatoriya), Aluşta, Bağçasaray ve Aqyardan (Sevastopol) kelgen 15 sportçu iştirak etti.

Zarema Kurtosmanova 75 kilogramğa qadar yük kategoriyasında birinci yer aldı.

Yarış neticesinde Qırım cıyma taqımı teşkil etilecek. İşbu taqım mayıs 12-14 künleri Krasnodar ülkesindeki Gulkeviçide keçirilecek Cenübiy federal okrugı çempionatında iştirak etecek.

Serbest küreş boyunca sport ustası Zarema Kurtosmanova Ukraina ve Avropanıñ çoq kere çempionı ola. Serbest küreşten ğayrı, Zarema sumonen oğraşa edi, bu sport boyunca usta unvanını qazandı, 4 kere Avropa çempionı olğan edi.

İçtimaiy ağlarda Facebook, Vkontakte, Odnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız.

Foto: İnternet

Qırım mahkemesi Bağçasarayda «Hizb ut-Tahrir» işi boyunca yaqalanğan kişilerniñ şikâyet arizalarını red etti

Tue, 25/04/2017 - 21:30

Qırım Yuqarı mahkemesi Bağçasarayda «Hizb ut-Tahrir» işi boyunca yaqalanğan kişilerniñ cezalanması belgilenüvi boyunca şikâyet arizalarını qanaatlendirmedi.

Bu aqta aprel 25-te Qırım adliyecisi Edem Semedlâyev video muracaatında bildirdi.

«Mahkemeci yigitler ve olarnıñ adliyecileri bergen bütün şikâyet arizalarını red etti. Mahkeme toplaşuvı qapalı şekilde keçirile edi. Ne içün böyle olğan, degen sualge, mahkemeci cevap bermekten vazgeçti, tek bir şey yaptı – aprel 24-te çıqarılğan qararnı oqup berdi. Lâkin, adliyecilerniñ ellerinde aprel 25-te çıqarılğan qarar bar edi, o yerde toplaşuv açıq şekilde keçirilecegi aqqında yazılğan», – dep bildirdi adliyeci.

Böyleliknen, evel qabul etilgen qarar red etilmedi.

Aprel 9-da Qırım mahkemesi Bağçasarayda «Hizb ut-Tahrir» işi boyunca yaqalanğan kişilerniñ apiste bulunma müddetini bir ayğa uzattırdı.

Avdetniñ bildirgenine köre, 2016 senesi mayıs 12-de Bağçasarayda rusiyeli uquq qoruyıcılar musulmanlarnıñ evlerinde, bunen beraber, yerli «Salaçıq» qavehanesinde bir sıra tintüvler keçirdi. Neticede Zevri Abseitov, Remzi Memetov, Rustem Abiltarov ve Enver Mamutov yaqalandı. Olar, Rusiyede terroristik tanılğan «Hizb ut-Tahrir» teşkilâtınen bağlı olğanında şeklenile.

«Hizb ut-Tahrir» işi boyunca yaqalanğan, davaları daa devam etken qırımtatarlar, mahkeme qararnı daa çıqarmağanına baqmadan, terrorist ve ekstremistler cedveline kirsetildi.

İçtimaiy ağlarda Facebook, Vkontakte, Odnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız.

Yuliya Samoylova «Eurovision-2017» yerine mayıs 9-da Aqyarda keçirilecek kontsertte iştirak etecek

Tue, 25/04/2017 - 16:45

Rusiyeli yırcı Yuliya Samoylova «Eurovision-2017» halqara yarışında iştirak etmek yerine mayıs 9-da Aqyarda (Sevastopol) keçirilecek Ğalebe kününe bağışlanğan kontsertte iştirak etecek.

Bu aqta Aqyar şeeri Baş medeniyet idaresi müdiriniñ vazifesini eda etken Larisa Dudkina bildirdi.

«Elbet, Ğalebe künü Yuliya Samoylova Aqyarğa kelecek, – dep qayd etti Larisa Dudkina. – Kontsertke faal şekilde azrılanamız. Samoylova şeerimizni Aqyar akimiyetiniñ teşebbüsinen ziyaret etecek. Muzakereler alıp barılğan edi, işte bular muvafaqiyetli oldı», – dep añlattı Dudkina.

Bu malümatnı Yuliya Samoylovanıñ kütleviy haber vastaları ile alâqa boyunca müdiri Yelena tasdıqladı. Lâkin, onıñ sözlerine köre, şeer akimiyeti ile añlaşma daa imzalanmadı, dep bildire «Krımskaya gazeta».

Avdetniñ evel bildirgenine köre, Ukraina Havfsızlıq hızmeti «Eurovision-2017» yarışınıñ iştirakçisi Yuliya Samoylovanıñ devletke 3 yıl müddeti devamında devletke kirişini yasaq etti. Bundan soñ Avropa yayınlav birligi resmiy olaraq ilân etti ki, Rusiye «Eurovision-2017» halqara yır yarışında iştirak etmeycek. Bundan evel Rusiyede er sene «Eurovision» yarışını yayınlağan «Birinci kanal» bunı 2017 senesi yapmaqnı red etti.

İçtimaiy ağlarda Facebook, Vkontakte, Odnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız.

Qırımda kene de furtuna havfı ilân etildi

Tue, 25/04/2017 - 16:15

Qırım yarımadasında bugün gece ve aprel 26-da saba furtuna havfı ve ayaz olacağı aqqında haber etildi.

Fevqulade vaziyetler nazirligi Qırım boyunca baş idaresi, Qırım gidrometeorologik merkeziniñ malümatına esaslanıp, bildirdi ki, Qırımnıñ çöl ve dağ rayonlarında gece ve saba ava arareti 0, -3 dereceni teşkil etecek.

Avdetniñ evel bildirgenine köre, çarşenbe künü yarımadada ava +20 derecege qadar isinecek.

İçtimaiy ağlarda Facebook, Vkontakte, Odnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız.