Avdet

Syndicate content
Updated: 6 hours 34 min ago

Qırım deputatı Edip Gafarov kefalet arizasını berdi, amma vesiqa mahkemede qabul etilmedi

Mon, 27/03/2017 - 16:45

Qırım Devlet şurası milletlerara meseleler boyunca komitetiniñ yolbaşçısı Edip Gafarov ilân etti ki, «fevral 26» işi boyunca yaqalanğanlarnıñ biri, apiste bulunğan Mustafa Degermenci onıñ kefalet arizasınen çıqmama aqqınen azatlıqqa yiberildi.

Bu aqta o, qırımtatarlarnıñ menfaatlarını qorçalağan rusiyeli adliyeci Mark Feyginniñ Amerika Birleşken Ştatlarına ziyaretine «Kommersant» neşrine bergen izaatında bildirdi. O yerde Feygin «Qırımda siyasiy sebeplerden qırımtatarlarnıñ cinaiy taqip etilüvi mümkün olmağanı aqqında» ABŞ Kongressi rezolütsiyasınıñ qabul etilmesini talap etecektir.

«Maña tek Mustafa Degermenciniñ ana-babası ve adliyecileri muracaat etti, olar, onıñ cezası çıqmama aqqı aqqında vesiqa imzalanğanına deñiştirilsin dep, kefalet arizasını bermemni soradı. Onıñ qorantasını yahşı bilem, ve imza qoydım, onı yiberdiler», – dep ayttı Edip Gafarov.

Mustafa Degermenciniñ tatası Mavile qayd etti ki, olarnıñ qorantası, kerçekten de, Gafarovğa kefalet arizası berilmesi içün muracaat etken edi, ve o razı oldı. Lâkin, mahkemede kefalet arizası qabul etilmedi ve Mustafa Degermenci apiste qaldı. Bunen beraber, Gafarov Mustafa Degermenciniñ anasını qabul etken şekli, iç te deputatnıñ «qorantanı yahşı bilgenini» bildirmey.

«Anam yüzünde közyaş olıp kabinetiñizge kelgende, siz bu kâqıtqa imza atmaq içün zornen beş daqqa ayırdıñız, amma onı «mahkemede» ciddiy saymadılar, ve sizni ağam, qorantam ve tüşkenimiz vaziyet iç te meraqlandırmay edi!!! Siz tek bunı ayttıñız: «Vaqtım az! Neni anda imzalamaq kerek? Sağlıqnen barıñız», – dep yazdı Mavile Degermenci, Edip Gafarovğa içtimaiy ağlarda muracaat etip.

Bunen beraber, Mavileniñ fikrince, kefalet arizası, Mustafa Degermenci taqiqatnen işbirlik tutmaqnı red etkeni sebebinden tesir etmedi.

İçtimaiy ağlarda Facebook, Vkontakte, Odnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız.

Qırım mühbirleri qurulacaq Cuma cami yanında çam terekleri yoq etilüvinden qasevetlenip başladı

Mon, 27/03/2017 - 15:20

Qırım mühbirleri taqımı Aqmescit (Simferopol) suv anbarı qorunğan zonasında sanki kontrol etilmegen çam terekleri yoq etilüvinden memnün degil. Lâkin, Qırım müftiyatı matbuat hızmetinde añlattılar ki, bu mesele ükümet temsilcileri ile endi uyğunlaştırıldı ve bütün kerekli tedbirler yapıldı.

«Cuma caminiñ qurulayatqan memuriy binası. Aqmescit suv anbarı qorunğan zonasında kontrol etilmegen çam terekleri yoq etilüvi yavaştan devam ete. Ve bu, Cuma cami rayonında büyük naqliye parkı bulunacaq yeri Aqmescit memuriyeti tarafından daa tasdıqlanmağan vaqıtta yapıla. Daa ne qadar terek yoq etilecek?» – dep yazdı «Rusiye gazetası» Qırım bölüginiñ mühbiri İlya İzotov Facebook saifesinde.

Oña diger Qırım mühbirleri, bundan da ğayrı, tatarofob noqta-i nazarınen belli olğan bazı yarımada sakinleri de qol tuttı.

Qırım musulmanları diniy idaresiniñ malümat ve neşriyat bölügi hadimi Zera Emirsuin añlattı ki, QMDİ tereklerni yoq etmek içün bilet aldı ve 3 million 600 biñ ruble töledi, 300 terek oturtması içün nomer aldı. Bundan da ğayrı, kompleks territoriyasında bulunğan Livan sedir «saqlanılğan, qoralanğan ve qoruna». Naqliye parkı ise, kompleks territoriyasında, yani yolda degil de, bu 2,7 ga toprağında bulunacaq.

Bundan da ğayrı, Zera Emirsuin qayd etti ki, bazı faaller ve mühbirler tereklerniñ yoq etilüvi içün farqlı qasevetlene. Meselâ, Gurzufta yoq etilgen servi alleyası o qadar qasevetni peyda etmedi.

Aynı vaqıtta muzakerelerniñ bazı iştirakçileri qasevetni bildirgen kişiler milletlerara munasebetlerni bozğanını ayttı.


Avdetniñ evel bildirgenine köre, bu sene yanvar ayında haber etildi ki, Gurzufta «Artek» bala lageri reberiyetiniñ emirinen «Gurzuf-aziz» qadimiy musulman mezarlığı yoq etilip başladı.

İçtimaiy ağlarda Facebook, Vkontakte, Odnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız.

Qırım yolunda maşna avtobusqa uruldı (FOTO)

Mon, 27/03/2017 - 12:05

Mart 26-da aqşam Qırımnıñ Qurman (Krasnogvardeyskoye) rayonında yengil maşna ve reys avtobusınıñ iştiragi ile qaza yüz berdi. Neticede 10 adam zararlandı.

Yol areketi havfsızlığı devlet inspektsiyasınıñ (YAHDİ) malümatına binaen, qaza saat 18:25-te yüz berdi. Ford Focus avtomobiliniñ aydayıcısı, Aqmescitten (Simferopol) Canköy tarafına areket etip, BAZ avtobusını ozmağa başladı, amma qarşı taraf yoluna çıqıp, VAZ-21061 avtomobiline az qaldı urulacaq edi. VAZ aydayıcısı, urulmamaq içün, qarşı taraf yoluna çıqtı ve o yerde avtobusnen çatıştı. Neticede avtobus yol kenarına çıqtı. VAZ-21061 maşnası ise Ford Focus avtomobilinen çatıştı, bu da neticede yol kenarına çıqtı.

Qaza neticesinde VAZ maşnasınıñ 35 yaşındaki aydayıcısı zararlandı, o, qapalı qafa-miy yarası ve miy sarsuvını aldı. Onıñ yanında ketken yolcu da aynı yaralarnı aldı. Avtobus 57 yaşındaki aydayıcısınıñ qaburğaları qırıldı ve köksü yaralandı. Avtobusnıñ yedi yolcusı yaralandı. Zararlanğanlar arasında 10 yaşındaki bala da oldı.

İçtimaiy ağlarda Facebook, Vkontakte, Odnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız.

Aqmescitte «Nesil» ansambli yañı programmanı taqdim etti

Mon, 27/03/2017 - 11:15

Mart 5-te Aqmescitte (Simferopol) Zenaat birlikleri medeniyet sarayında «Nesil» ansambli yaş oyuncılarınıñ kontserti keçirildi.

Halq tarihiy vatanına qaytqanınen, milliy sanatımıznıñ kelecekte inkişaf etmesi meselesi de meydanğa çıqtı. Öz vaqtında «Haytarma» ansambli qırımtatar halqını yüksek seviyede temsil etken edi. Amma tecribe nesilden nesilge keçmeli. Ve eñ yahşı çalğıcılar, oyuncılar halq sanatı saasında yaş «fidançıqlarnı» östürip başladı. Oyun, yır ve muzıka ansamblleri teşkil etilip başladı. Milliy telekanal peyda olğanınen, balalar içün çeşit yarışlar keçirilip başladı. Bu, Qırımda pek populâr sayıla. Yarışlarda diger milletler balaları da iştirak ete. Bu saada da halqımız muvafaqiyetli oldı. Böyle ansambllerniñ biri, «Nesil» yaş istidatlar horeografiya ansambli ola. Onıñ reberi Qırım Muhtar Cumhuriyeti mukâfatınıñ laureatı, Qırım Cumhuriyetinde nam qazanğan artist Ernest Prtıhov ola. Ansambl yañı programmanı taqdim etti.

Kontsertte bir qaç yañı sanalaştırma taqdim etildi. Merasimde ara-sıra «Qırımda yaşa – qırımca oyna», «Sen olmasañ…» ve diger videoresimler kösterildi. Seyran 7’62 ve EmCiEl halq sevgen «Qırımda yaşa» yırını icra etti. Ayşe Mustafayeva ve «Ebazer qartbabanıñ» icrasında eki şaqalı monolog seyircilerni pek küldürdi, esli-başlı adamlarnıñ şiveleri o qadar yüksek seviyede ve ustalıqnen seslendirildi! Bir-biriniñ artından halq oyunları taqdim etildi. «Raçuli» Gürcistan oyunı da seyircilerni eglendirdi. Musafirler arasında lotereya yarışı keçirildi.

Elbet, zalda yaş istidatlarnıñ ana-babaları ve çoq soy-sopu oldı. Olar, balalarınıñ ve olarnıñ reberi yapqan işine yüksek qıymet kesti. Sanatımızda muzıka saasında inkişaf etecek yaş nesilimiz öse.

Hatırlatamız ki, 2016 senesi iyün 2-de keçirilgen birinci esabat kontsertinden soñ Ernest Prtıhov «Nesil» ansambliniñ teşkil olunuvı aqqında añlattı.

Enver MURATOV

Foto: Arsen Bahtaliyev

Mart ayınıñ soñki aftası Qırımda nasıl bir ava beklenile, eken

Mon, 27/03/2017 - 10:20

Qırımda bu afta devamında ava açıq ve yelli olacaq.

Bu aqta malümat regional gidrometeorologik merkeziniñ saytında bildirile. Yarımadanıñ bazı rayonlarında yağmur yağması beklenile, amma esasen Qırımda quru ve sıcaq ava olacaqtır.

Aqmescitte (Simferopol) deñişici bulutlı, yağanaqsız ava beklenile. Saniyede 7-12 metr suratınen şimal-ğarbiy yel esecek. Ava arareti gece +1+3, kündüz +14+16 dereceni teşkil etecek.

Aqyarda (Sevastopol) da deñişici bulutlı, yağanaqsız ava beklenile. Saniyede 6-11 metr suratınen şimal-ğarbiy yel esecek. Ava arareti gece +5+7, kündüz +12+14 dereceni teşkil etecek.

Yaltada deñişici bulutlı ve açıq ava olması beklenile, sinoptikler yağmur yağmaycağını bildire. Saniyede 1-5 metr suratınen şimal-ğarbiy yel esecek. Ava arareti gece +6+8, kündüz +14+16 dereceni teşkil etecek.

Kezlevde (Yevpatoriya) bütün afta devamında ava açıq olacaq. Saniyede 5-10 metr suratınen yel esecek. Ava arareti gece +6+8, kündüz +10+12 dereceni teşkil etecek.

Keriçte deñişici bulutlı ava olacaq, cumaaqşamı künü yağmur yağması mümkün. Saniyede 12-14 metr suratınen şimal-ğarbiy yel esecek. Ava arareti gece +5+7, kündüz +11+13 dereceni teşkil etecek.

İçtimaiy ağlarda Facebook, Vkontakte, Odnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız.

Aqmescitte tek kişilik piket iştirakçileri yaqalandı

Mon, 27/03/2017 - 09:28

Aqmescit (Simferopol) qavehaneleriniñ birinde politsiya hadimleri Rusiye muhalif firqalarına destek olaraq keçirilecek bir kişilik piketlerni teşkil etmege planlaştırğan faaller taqımını tuttı.

Bu aqta gruppa iştirakçileriniñ biri olğan Aleksey Yefremov Vkontakte içtimaiy ağındaki saifesinde bildirdi.

Onıñ sözlerine köre, yaqalav qaideler bozuvınen keçti, politsiya hadimleri özüni tanıtmadı ve bir şey añlatmadı. Bütün gruppa qavehaneden çıqarılıp, nomerleri olmağan maşnalarnen Aqmescit İçki işler Merkez rayon bölügine alıp ketirildi.

Üç saat keçken soñ, dep yaza faal, gruppa yiberildi, amma olarğa qarşı qabaatlav taqdim etilmedi ve yaqalav boyunca protokollar berilmedi.

Avdetniñ evel bildirgenine köre, mart 21-de Rusiye Anayasa mahkemesi (AM) fermannı derc etti ki, vesiqağa binaen, politsiya hadimleri er angi bir kişilik piketlerni, piket iştirakçisi qaideler boyunca areket etse bile, toqtata bile.

Bundan evel haber etilgenine köre, Aleksey Navalnıynıñ tarafdarları Aqmescit ve Aqyarda (Sevastopol) «Rusiye yuqarı devlet memurlarınıñ qabarcılıq yapqanlarını» taqiq etmek talabına destek olaraq yürüş ve miting şeklinde merasimler keçirecek edi. Olar ümüt etken edi ki, Aqmescit şeer belediyesi işbu merasimni ilk nevbette uyğunlaştıracaq, çünki bu kibi bildirüvler aman-aman bir vaqıtta qomşu Rusiyeniñ onlarca şeerleri memuriyetlerine berildi.

İçtimaiy ağlarda Facebook, Vkontakte, Odnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız.

«PrivatBank» Qırım sakinlerine borclarnı qaytaracağını vade ete

Mon, 27/03/2017 - 08:54

«PrivatBank» Qırım emanetçilerine tahminen 10 milliard grivna töleycek.

Bu aqta malümatnı idare reisi Aleksandr Şlapak bildirdi.

Aprel başında bank Ukraina Maliye nazirligine ödeme parasını almaq içün muracaat etecek ola.

Bunen beraber, bank meseleleri boyunca ekspert İgor Polhovskiy bildirdi ki, banklarnıñ bir qısmı Qırım emanetçileriniñ aqqını tanıdı ve müddet bitkeninen depozitlerni tölep başladı.

Şimdiki vaqıtta, onıñ sözlerine köre, Qırım sakinleriniñ «PrivatBank»a nisbeten açtırğan davaları boyunca 150-den ziyade mahkeme esnası devam ete.

İçtimaiy ağlarda Facebook, Vkontakte, Odnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız.

Kiçik qırımtatar qızı bütün Rusiye yarışından «tunç» ketirdi

Sun, 26/03/2017 - 20:10

Yaş sportçu ve «Nesil» horeografiya ansambliniñ azası Mavile Umerova Rusiye şeerleri arasında keçirilgen Bediiy gimnastika boyunca «Baar zarifligi» Regionlarara turnirinde III-ci yerni aldı. Yarış Moskva şeerinde keçirildi.

10 yaşındaki Mavile yıllar devamında «Grand-M» bediiy gimnastika gruppasına qatnay.

Umumen olaraq, yarışta Rusiye Federatsiyasınıñ çeşit şeerlerinden kelgen 60 sportçu iştirak etti.

2016 senesi Mavile Umerova Vladimir vilâyetindeki Kovrov şeerinde keçirilgen «Yıldız taqımı kubı» bediiy gimnastika regionlarara turnirinde de üçünci yerni aldı.

İçtimaiy ağlarda Facebook, Vkontakte, Odnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız.

Hayriye master-klassında rekord miqdarda para cıyıldı

Sun, 26/03/2017 - 18:33

Mart 25-te «Totayçıqlar» klubunıñ talebeleri, ocaları ve balalarnıñ ana-babaları «Açıq yürekler» qırımtatar göñüllileri taqımı tarafından teşkil etilgen «Balalarnıñ ellerinen eyilik» hayriye master-klassında iştirak etti.

«Totayçıqlar» elnen yapılğan işlerini satıp, neticede hasta balalarğa 5 biñ 100 rubleni teslim etti.

Balalar büyük istek ile hayriye aktsiyasında iştirak etti.

«Bala böyle merasimlerniñ müimligini balalıqtan añlamağa başlasa, ne güzeldir, çünki bala hayırlı işler yapmağa ve birine acınmağa balalıqtan ögrenmeli», – dep ayttı aktsiya iştirakçisi.

Qırımtatar göñüllileriniñ bildirgenlerine köre, hayriye merasiminde rekord miqdarda para cıyıldı – 83 050 ruble. Bütün para ilâc satın alınması, tedaviylevge teslim etilecek.

İçtimaiy ağlarda Facebook, Vkontakte, Odnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız.

Qarasuvbazar rayonında bundan evel ğayıp olğan Mudessir İsayevniñ cesedi tapıldı

Sun, 26/03/2017 - 11:53

Bugün saba, mart 26-da, Qarasuvbazar (Belogorsk) rayonınıñ Sartana (Alekseyevka) köyü civarındaki ormanda mart başında ğayıp olğan Mudessir İsayevniñ cesedi tapıldı.

Bu aqta Qırım müftiyatınıñ matbuat kâtibi Zera Emirsuin bildirdi.

Yerli faal Seyran Kerimovnıñ sözlerine köre, Mudessir İsayevniñ yaqınları tuvğan insannı soñki yolğa ozğarmaq içün para yardımına muhtac.

+7 978 128 69 80 Seyran.

Avdetniñ evel bildirgenine köre, yaqında insultnı başından keçirgen 65 yaşındaki aqay kişi köpeginen beraber ormanğa odun almaq içün bardı, onıñ közü yaramay köre edi. Bir künden soñ köpegi qayttı. İsayevniñ yaqınları bugünki künge qadar onı qıdıra edi.

İçtimaiy ağlarda Facebook, Vkontakte,Odnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber,Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız.

Ervin İbragimovnıñ bulunğan yeri endi 10 ay devamında belli degil

Sat, 25/03/2017 - 21:10

Bütün Dünya Qırımtatar Kongressiniñ İcra şurası azası Ervin İbragimov qaçırılğan soñ on ay keçti.

Mayıs 24-te Bağçasarayda qırımtatar milliy areketi faali, Bağçasaray şeer şurasınıñ sabıq deputatı, regional meclis azası, Bütün dünya qırımtatar kongressiniñ İcra şurası azası Ervin İbragimov ğayıp oldı. Onıñ maşnası onıñ yaşağan evi yaqınlarında açıq turğan tapıldı. Ğayıp olğan, babasına aytqan edi ki, 36-cı region 350 sanlı Shkoda Octavia A 6 onı nezaret ete.

Ervin İbragimovnıñ tutulğanını onıñ evi yanındaki tükânda yerleştirilgen video nezaret kameraları qayd etti. Videoda körüne ki, Yol-patrul hızmeti hadimleri urbasındaki belli olmağan şahıslar gençni tutıp, onı beyaz renkli Ford Tranzit avtomobiline oturttı.

Bağçasaray faalleri, bunen beraber, qırımtatar faali Ervin İbragimovnıñ soy-sopları ve dostları qıdıruvnı teşkil etti. Ğayıp olğannıñ yaqınları Ervin İbragimov içün 1 million ruble mükâfat bermege azır olğanlarını bildirdi.

İyün 1-de Bağçasaraydaki «Arpat» restoranı yanında qaçırılğan Ervin İbragimovnıñ pasportı ve iş kitabı tapıldı.

Qırım boyunca RF Taqiq komiteti Ervin İbragimovnıñ babası bergen arizağa cevap berdi. Müessisenıñ matbuat hızmetinde bildirdiler ki, Rusiye Federatsiyası Cinaiy kodeksiniñ 126 maddesi 2-ci qısmınıñ «a,v» maddeleri (insannı qaçıruv) boyunca açılğan cinaiy iş taqiq etile. Ervin İbragimovnıñ bütün Rusiyede qıdırıluvı ilân etildi.

İyül 17-de qırımtatar faali Ervin İbragimovnıñ doğğan künü munasebetinen dua keçirildi.

İyül 27-de Kiyevdeki RF elçiligi yanında ğayıp olğan Ervin İbragimovge destek aktsiyası keçirildi.

İyül soñunda Qırımnı ziyaret etken frenk deputatlarınen körüşüvde Qırım prokurorı Natalya Poklonskaya ilân etti ki, Ervin İbragimovnı onıñ ğayıp olmasından bir ay keçken soñ sağ kördiler. Onıñ sözlerine binaen, yüz bergen vaqianıñ «cumhuriyet uquq qoruyıcı organlarına nisbeten tecavuz ve negativni doğurmaq içün provokatsiya» olması mümkün.

Avdetniñ bundan evel bildirgenine köre, Moskvada faaller belgisiz ğayıp olğan Ervin İbragimovnıñ fotoresimi ile levhalarnı astı.

Mart 15-te Avropa parlamentiniñ matbuat merkezinde Bağçasarayda qaçırılğan Ervin İbragimovnıñ babası Umer İbragimov, «fevral 26» işi boyunca yaqalanğan Mustafa Degermenciniñ babası Bekir Degermenci, bunen beraber, Qırım adliyecisi Emil Kurbedinovnıñ iştiragi ile matbuat konferentsiyası keçirildi.

Qırımda belli qırımtatar ülkeşınasınıñ kitabı neşir etildi

Sat, 25/03/2017 - 20:21

Bu künleri Qırımda belli ülkeşınas Yaqub Kerimniñ «Avdet» adlı yañı kitabı derc etildi.

Kitapta 1968 senesinden 1982 senesine qadar müddet aqqında malümat bildirile. Müellif, 42 qorantanıñ ikâyelerini tafsilâtlıca ögrenip, vatanğa birinci olıp qaytqan qırımtatarlarnıñ küreşini tasvir ete.

Bundan evel Yaqub Kerim Küçük Özen, Ulu Özen ve Quru Özen köyleri aqqında kitaplarnı yazdı.

İçtimaiy ağlarda Facebook, Vkontakte,Odnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber,Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız.

Qırımnı Türkiye eyyeti ziyaret etecek

Sat, 25/03/2017 - 19:10

Qırımnı terkibine qırımtatar diasporası temsilcileri kirecek Türkiye eyyeti ziyaret etecek.

Bu aqta Qırım Cumhuriyeti Milletlerara munasebetler ve sürgün etilgen vatandaşlarnıñ meseleleri boyunca Devlet komitetiniñ yolbaşçısı Zaur Smirnov bildirdi.

Onıñ sözlerine köre, Qırım ükümeti türk eyyetiniñ ziyareti aqqında resmiy tasdıqlama aldı. Eyyet başında qırımtatarlarnıñ medeniyet birleşmeleri federatsiyası yolbaşçısı Ünver Sel olacaq, dep yaza «RİA Krım».

Mayıs ayına planlaştırılğan ziyaret qırımtatar halqınıñ sürgünligi qurbanları hatırasına bağışlanğan merasimlernen bağlı olacaq.

İçtimaiy ağlarda Facebook, Vkontakte,Odnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber,Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız.

Mart 29-da musulmanlar içün muqaddes üç ay başlana

Sat, 25/03/2017 - 13:35

2017 senesi mart 29-da musulmanlar içün muqaddes üç ay (halqta «üç aylar» dep aytıla) başlana.

Bu müddet devamında musulmanlar daa çoq orazalı ola, namaz qıla, Quran oquy, hayırlı işler yapa ve Allahtan afu soray, dep bildire Qırım müftiyatınıñ matbuat hızmeti.

Üç aylarnıñ birincisi – Receb (Racab) ayıdır. Bu ay, tövbe ve ibadet ayıdır, nevbetteki ay – Şabandır – sevgi ve Allahqa hızmet etüv ayı, üçünci ve eñ müim ay – Ramazan – Allahqa yaqınlaşuv ayıdır.

Allahnıñ razılığını qazanmaq içün, bu aylar devamında musulman kişi islâm dinini ögrenüv, Quran ayetleri ve sürelerini oquv ve ezberlevge daa çoq vaqıt ayırmalı, farz olunğan namazlarnı vaqtında qılmalı, nafile namazlarını daa çoq qılmalı, oraza tutmalı, sadaqa bermeli, soy-soplarına ve faqırlarğa yardım etip, hayırlı işler yapmalı.

İçtimaiy ağlarda Facebook, Vkontakte, Odnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız.

Alma özenine 12 yaşındaki bala battı – memurğa nisbeten üküm çıqarıldı

Sat, 25/03/2017 - 12:50

Bağçasaray rayon mahkemesi «Krımmelivodhoz» müessisesi rayon bölüginiñ sabıq müdirine nisbeten üküm çıqardı. Prokuratura tarafından taqdim etilgen malümatqa binaen, o, muqaytsızlıqtan adam ölüminiñ sebebi olğan emallıqnen qabaatlı tanıldı, dep bildire Qırım prokuraturasınıñ matbuat hızmeti.

«Belgilendi ki, qabaatlı kişi Alma özenindeki suv ağzında mahsus qora olmayıp çalışqan gidrotehnikiy inşaatnıñ havfsız işletilüvini teminlemedi, o yerge 12 yaşındaki bala yıqıldı ve elâk oldı», – dep aytıla beyanatta.

Qabaatlı kişi zararlanğanlar ile dostlaşqanı ve onıñ tarafından orta seviyeli cinayet ilk sefer yapılğanı köz ögüne alınıp, mahkeme cinaiy işni toqtattı ve 100 biñ ruble miqdarında mahkeme cöremesini belgiledi, dep qayd eteler müessisede.

Cinaiy işniñ taqiq etilüvi çerçivesinde gidrotehnikiy inşaat, suv ağzında qoruğan qora qoyulıp, tamir etildi, dep qoştılar mahkemede.

İçtimaiy ağlarda Facebook, Vkontakte, Odnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız.

Hırvatistanda Qırım futbol mühlisleri yaqalandı

Sat, 25/03/2017 - 09:40

Zagrebde (Hırvatistan) «Tavriya» ve «Sevastopol» Qırım futbol klublarınıñ mühlisleri Rusiye elçiligi yanında aktsiya keçirgenleri içün yaqalandı.

Bu aqta mühlislerden biri, faal Maksim Kitsük Facebook saifesinde yaza.

Bildirilgen malümatqa binaen, futbol mühlisleri bir qaç ukrain bayrağını açıp, şiarlarını bildire edi: «Qırım – bu Ukraina». «Tavriya» ve «Sevastopol» Qırım futbol klublarınıñ mühlisleri Zagreb şeerine Ukraina cıyma taqımına mart 24-te keçirilgen avropalı Dünya Çempionatı-2018 Hırvatistan taqımı ile matçında destek köstermek içün keldi.

2016 senesi avgust ayından başlap Ukrainanıñ qıtaiy qısmında Qırım Futbol federatsiyası yañıdan çalışıp başladı. Aqmescitli (Simferopol) «Tavriya» futbol klubu 2016 senesi aveskârlar arasında Ukraina Çempionatına kirsetildi. Taqımıñ baş idmancısı Sergey (Yakovleviç) Şevçenko, klub reisi ise, Sergey Kunitsin oldı, dep bildire «Qırım.Aqiqat».

Avdetniñ evel bildirgenine köre, Avropa futbol assotsiatsiyaları birligi (UEFA) Qırımda futbol inkişafına €1 million ayırdı.

İçtimaiy ağlarda Facebook, Vkontakte, Odnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız.

Şimaliy-Qırım kanalına suv keçirildi

Fri, 24/03/2017 - 21:54

Kahovka suv anbarında Şimaliy-Qırım kanalına Dnepr suvı keçirildi. Qırım yolunda suvnı qurıp bitirilmegen bent (damba) tutacaq.

Şimaliy-Qırım kanalı idaresiniñ müdiri Aleksandr Romanenkonıñ haber etkenine köre, mart 23-te tehnikiy suv keçirilüvi endi yapıldı.

Onıñ sözlerine binaen, şimdiki vaqıtta suv kanalnı toldura ve tahminen 36 kün devamında rezervuar Herson vilâyeti suvarma sistemasınıñ tolusınen çalışması içün yeterli derecede toldurılacaq.

Quruluvı daa yekünlenmegen ve işke tüşürilmegen yañı bent kanalda kerekli suv seviyesini tutacaq, dep bildire Tsentr jurnalistskih rassledovaniy.

İçtimaiy ağlarda Facebook, Vkontakte, Odnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız.

Voronenkovnıñ öldürilüvinde Aqyarlı adam şeklenile

Fri, 24/03/2017 - 20:35

Devlet Duması sabıq deputatı Denis Voronenkovnı, ilk malümatlarğa binaen, 28 yaşındaki Pavel Parşov öldürdi.

Bu aqta «Vzglâd» gazetası bildire.

Ukraina İçki işler nazirligi yolbaşçısınıñ mesleatçısı Anton Geraşenko qayd ete ki, Pavel Parşov Aqyarda doğdı, o, Ukraina vatandaşı ola, milliy gvardiyada hızmet etken edi.

«Denis Voronenkov Ukraina vatandaşı, 1988 senesi Aqyarda doğğan Parşov Pavel Aleksandroviç tarafından öldürildi», – dep yazdı Geraşenko Facebook saifesinde.

Geraşenkonıñ sözlerine köre, Parşov arbiy areketlerde iştirak etmegen edi, amma bir yıl devamında Ukraina milliy gvardiyası bölükleriniñ birinde hızmet etti.

Geraşenkonıñ qayd etkenine köre, 2015 senesi fevral ayında Parşov, Beyaz Rusiye ile sıñırda nezaret-keçirüv noqtalarınıñ birini cayav keçip, Ukraina sıñırından keçken.

«Ukrainağa yollanılğanından evel Rusiyede bulunıp, o, diversantlar içün mektepte mahsus oquv kursını keçti», – dep yaza Geraşenko.

«Oña silâlı quvetler ya da Milliy gvardiya bölükleriniñ birine kirmek vazifesi berildi», – dep ayta Ukraina İİN yolbaşçısınıñ mesleatçısı.

Geraşenkonıñ sözlerine köre, Parşov, 2016 senesi avgust ayında işten boşatılğan soñ, Moskvadan areket etmek içün emir bekley edi, emirni alğan soñ, Ukraina İİN yolbaşçısı mesleatçısınıñ fikrince, Voronenkovnı öldürdi.

Avdetniñ evel bildirgenine köre, Voronenkov mart 23-te Kiyev merkezinde öldürildi. Ukraina prezidenti Petro Poroşenko işbu vaqianıñ «Rusiye tarafından devlet terrorizmi» olğanını ayttı. Moskva ise, vaqia içün Kiyevniñ mesüliyetli olğanını saya. Bunen beraber, prezidentniñ matbuat kâtibi Dmitriy Peskov, öldürüvge izaat berip, ilân etti ki, bu, Kremlniñ «işi» degil.

İçtimaiy ağlarda Facebook, Vkontakte,Odnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber,Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız.

Qırımtatar kişi ana tilinde mektüp yazğanı içün kartserge qapatıldı

Fri, 24/03/2017 - 13:40

«Hizb ut-Tahrir» işi boyunca Aqmescitte (Simferopol) yaqalanğan Teymur Abdullayev yaqınlarına qırımtatar tilinde mektüp yazğanı içün kartserge qapatıldı.

Bu aqta adliyeci Emil Kurbedinov bildirdi.

Kurbedinovnıñ malümatına binaen, onıñ kamerasında teşkerüv keçirilgende Abdullayev yaqınlarına yazğan ve SİZO poçtası vastasınen yollaycaq olğan tuvğan, qırımtatar tilinde yazılğan mektüp tapıldı. Abdullayevden bu mektüpni aldılar, o bunıñ oña qaytarılmasını talap etmege başlağanda, onıñ ricası red etildi, ve ayttılar ki, rus tilinden ğayrı, başqa bir tilde mektüp yazmaq yasaqtır, bundan soñ onı kartserge qapattılar.

«Ana tilinde mektüp yazmaqnı biñ qanun yasaq etsin, amma bu insan esas qanuniy aqqını boza! Er kesniñ ana tilinde laf etmek ve yazmaq aqqı bar!» – dep ayttı Kurbedinov.

Avdetniñ evel bildirgenine köre, oktâbr 13-te Aqmescitteki Kiyev rayon mahkemesi oktâbr 12-de evlerinde keçirilgen tintüvlerden soñ yaqalanğan beş qırımtatarnı apiske qapattı. Olar Rusiyede terroristik tanılğan «Hizb ut-Tahrir» teşkilâtınen bağlı olğanınen şeklenile.

Olar Aqmescit civarındaki qasabalarda yaşay ve evlerinde yaqalandı: Teymur Abdullayev, Uzeir Abdullayev ve Ayder Saledinov – Mamaq köyü (Strogonovka); Rustem İsmailov ve Emil Cemadinov – Bavurçı qasabası (Kamenka).

Taqiqatnıñ fikrince, Qırımda «Hizb ut-Tahrir» bölüginiñ teşkilâtçısı Teymur Abdullayev oldı: oña qarşı Rusiye Federatsiyası Cinaiy kodeksiniñ 205.5-ci maddesi 1-ci qısmı («Rusiye Federatsiyası qanunlarına binaen terroristik tanılğan teşkilâtnıñ faaliyetini teşkil etüv») boyunca cinaiy iş açıldı. Qalğan dört kişi aynı bu maddeniñ ekinci qısmı boyunca qabaatlana (olar terroristik teşkilâtta iştirak etüvnen şeklenile).

İçtimaiy ağlarda Facebook, Vkontakte, Odnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız.

Qırımtatarlar 94 yaşındaki vatandaşı yaşağan şaraitten şaştı

Fri, 24/03/2017 - 12:10

Qırımtatar göñüllileri faqır qorantağa yardım köstermege çağırdı, bu ailede 94 yaşındaki bita yaşay.

Qoranta Aqmescit rayonındaki Mamut Sultan (Dobroye) köyünde suvuq evçikte yaşay. Evde suv, gaz yoq. Adamlar odalarnı eski soba vastasınen qızdıra, bundan sebep ev tumanğa tolu.

«Bu deşetli bir vaziyettir… Lâqayt olmağanlarnı bu ailege diqqat etmege çağıramız. Olarğa, eñ azdan, sobanı tamir etmek, tabannı yapmaq kerek», – dep çağırdı göñüllilerden biri.

Aynı vaqıtta içtimaiy ağlar qullanıcıları böyle qaldırılğan aldan açuvlandı. Olardan bazıları içtimaiy hızmetlerniñ bunıñ içün mesüliyetli olğanını, digerleri ise, esli-başlı qadınnıñ balaları ve torunlarınıñ qabaatlı olğanını saydı.

 İçtimaiy ağlarda Facebook, Vkontakte, Odnoklassniki saifelerimizge, bunen beraber, Telegramda kanalımızğa qoşulıñız ve eñ aktual ve meraqlı malümatlardan haberdar oluñız.

Powered by Drupal, an open source content management system